Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Studiuj w Rudzie Śląskiej!

24-06-2021, 09:10 Joanna Oreł

Z nowym rokiem akademickim w Rudzie Śląskiej rozpocznie działalność Centrum Naukowo-Dydaktyczne Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach. W środę (23.06) został podpisany list intencyjny w tej sprawie. GWSH uruchomi w Rudzie Śląskiej kształcenie w zakresie studiów I i II stopnia, jednolitych magisterskich, studiów podyplomowych, kursów i szkoleń, a także Rudzkiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w dzielnicy Kochłowice.

- Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa to uczelnia z tradycją. Działamy już ponad 30 lat, prowadzimy 15 ośrodków w Polsce i dwa za granicą - w Ostrawie i Wiedniu. Podjęliśmy starania o utworzenie ośrodka dydaktycznego w Rudzie Śląskiej, ponieważ tutaj chcemy uruchomić kierunki, które cieszą się największą popularnością w zachodniej części Metropolii. Z naszych badań wynika, że od lat mamy wielu studentów z Rudy Śląskiej, dlatego wychodzimy z ofertą naprzeciw kandydatom z tego miasta i miast ościennych – wyjaśnił po podpisaniu dokumentu dr hab. Krzysztof Szaflarski, prof. GWSH, rektor uczelni. – Dzięki życzliwości władz miasta i dyrekcji Szkoły Mistrzostwa Sportowego od nowego roku akademickiego będziemy prowadzić zajęcia w Rudzie Śląskiej, w siedzibie szkoły – dodaje dr hab. Krzysztof Szaflarski.

Już w październiku br. w Rudzie Śląskiej będzie można rozpocząć studia na kierunkach: psychologia, prawo, administracja, finanse i rachunkowość oraz zarządzanie. Dostępne będą studia podyplomowe na kierunkach: BHP, kadry i płace, prawo i administracja, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz negocjacje i mediacje. W ofercie znajdą się też kursy i szkolenia z zakresu zarządzania i informatyki oraz zajęcia w ramach Rudzkiego Uniwersytetu Dziecięcego czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Mamy świadomość, że nasze miasto nie stanie się czołowym ośrodkiem akademickim, ale pojawiła się okazja, by uczelnia była bliżej studenta, a najmłodsi rudzianie mogli skorzystać z oferty Rudzkiego Uniwersytetu Dziecięcego, której do tej pory nie było w naszym mieście – powiedział zastępca prezydent miasta Krzysztof Mejer.

- Nasze doświadczenie w prowadzeniu uniwersytetów dziecięcych w innych miastach z pewnością przełoży się też na sukces w Rudzie Śląskiej i dzięki wsparciu miasta jesteśmy w stanie już od września uruchomić Rudzki Uniwersytet Dziecięcy – zapowiedziała Marta Adamczyk, prorektor ds. organizacji i rozwoju GWSH. - Zajęcia w ramach uniwersytetu dziecięcego prowadzą nauczyciele akademiccy, równocześnie będący praktykami w wielu różnych dziedzinach i dyscyplinach, dlatego młodzi ludzie, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o szeroko pojętym świecie, będą mieli okazję korzystać z wiedzy naukowców i wziąć udział w zajęciach warsztatowych – dodaje prorektor.

Taka okazja pojawi się już w najbliższą sobotę, 26 czerwca br. W tym dniu GWSH organizuje Dzień Otwarty Rudzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Gaudeamus w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Rudzie Śląskiej. Zaplanowano bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 i 11-15 lat, na które wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie https://goo.gl/maps/dEXdmSDUvec315uP7.

Dla grupy młodszej odbędą się zajęcia pt. „Mózg na siłowni – ćwiczenia usprawniające pracę umysłu”, które poprowadzi psycholog Anna Bochenek. Z kolei warsztaty dla starszych dzieci – Sketchnoting i działanie ludzkiej pamięci - poprowadzi Daniel Knapik, student psychologii, działacz Koła Naukowego Psychologii Stosowanej GWSH. Również dla rodziców zaplanowano wykład nt. bezpieczeństwa dzieci w sieci, który poprowadzi Magdalena Jarocka, kierownik działu marketingu i PR w GWSH.

Centrum Naukowo-Dydaktyczne GWSH powstanie na terenie Niepublicznej Podstawowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kochłowicach. – Widzimy duży potencjał we współpracy dotyczącej przede wszystkim Rudzkiego Uniwersytetu Dziecięcego. Jesteśmy otwarci na ciekawe pomysły i inicjatywy, chcemy, aby dzieci miały możliwość rozwoju nie tylko pod kątem sportowym – mówi Arkadiusz Grzywaczewski, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Rudzie Śląskiej.

W Rudzie Śląskiej obecnie działa Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych oraz 1 publiczna szkoła policealna. W ramach placówek miejskich funkcjonuje 29 ośmioletnich szkół podstawowych (w tym 3 specjalne), szkoła podstawowa dla dorosłych, 5 liceów ogólnokształcących (w tym jedno dla dorosłych), 6 techników, 7 szkół branżowych I stopnia, 1 szkoła branżowa II stopnia, 1 szkoła specjalna przysposabiająca do pracy, Centrum Kształcenia Zawodowego, a także Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze