Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Strażnica z prawdziwego zdarzenia

12-12-2023, 13:06 Joanna Oreł

Sala szkoleniowa Ognik, 18 stanowisk garażowych dla samochodów pożarniczych, nowoczesne pomieszczenia wraz z całym niezbędnym zapleczem zaprezentowano w czwartek (7.12) podczas otwarcia nowej siedziby rudzkiej straży pożarnej przy ul. Niedurnego. Ma ona powierzchnię ok. 3400 m kw. i jest odpowiedzią na narastające od lat potrzeby strażaków. Inwestycja kosztowała 40 milionów złotych – w całości pochodzących z budżetu państwa.

– Jest to historyczny dzień dla Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Nowe warunki pracy dla strażaków oznaczają, że będą oni mogli jeszcze bardziej skupić się na realizacji działań ratowniczych i gaśniczych, tym samym zapewniając mieszkańcom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Obiekt został wybudowany w ekspresowym tempie, robi wrażenie i jestem przekonany, że będzie to komfortowe miejsce pracy zarówno dla obecnych, jak i przyszłych rudzkich strażaków – mówi prezydent miasta Michał Pierończyk.

Przypomnijmy, że budowa nowej strażnicy rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku, dzięki 40 mln zł, które zostały przekazane z budżetu państwa. – Wielkość działki i jej usytuowanie pozwoli na zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch jednostek ratowniczogaśniczych jedną – nowoczesną, a lokalizacja w tym miejscu zapewni dojazd do każdego miejsca w mieście w możliwie najkrótszym czasie. Ruda Śląska leży na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych o charakterze regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym, takich jak autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) oraz droga wojewódzka nr 925 – mówi st. bryg. Andrzej Małysiak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. – Takie usytuowanie strażnicy zoptymalizuje dojazd do wymienionych wyżej węzłów komunikacyjnych, co bezpośrednio poprawi gotowość do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych. Dodać należy, że w latach 2018-2022 strażacy Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej brali udział w 856 zdarzeniach w transporcie drogowym, gdzie wielokrotnie ratowali życie i zdrowie ludzi – dodaje.

Nowa strażnica przy ul. Niedurnego w Wirku (naprzeciwko dawnej kopalni Pokój) ma powierzchnię użytkową około 3400 m kw. i wyposażona jest w pomieszczenia administracyjno-biurowe, pomieszczenie stanowiska kierowania komendanta miejskiego, zaplecze magazynowo-techniczne, pomieszczenia socjalno-bytowe jednostki ratowniczo-gaśniczej, salę szkoleniową „Ognik”, a także 18 stanowisk garażowych dla samochodów pożarniczych. W nowej strażnicy służbę pełnić będzie 95 funkcjonariuszy PSP oraz trzech pracowników cywilnych. – Budynek jest nowoczesnym obiektem, spełniającym wymagania ekologiczne i energetyczne, wyposażonym między innymi w instalację fotowoltaiczną pozwalającą obniżyć koszty energii elektrycznej – mówi komendant Andrzej Małysiak. – Jego budowa w całości została sfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa, a jej koszt wyniósł 40 milionów złotych – dodaje.

– Strażnica wygląda genialnie na tle innych strażnic w kraju. To jest jeden z najnowocześniejszych obiektów oddawanych w ostatnim czasie w Polsce i wystarczający na potrzeby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, biorąc pod uwagę zadania, jakie realizuje PSP. Jest to obiekt, który spełnia wszystkie dzisiejsze wymagania dla strażaków. Znajduje się tutaj również sala edukacyjna ,,Ognik”, która służyć będzie propagowaniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego wśród dzieci – mówi nadbryg. Krzysztof Hajduk, zastępca komendanta głównego PSP. – Jest to zwieńczenie starań, aby zrealizować to zadanie i poprawić warunki socjalne dla strażaków. Poprzedni obiekt nie był aż w tak złym stanie technicznym, natomiast był bardzo mały. Tutaj znajduje się wszystko, co jest niezbędne, nawet z zapasem na rozwój i realizację nowych zadań, jakie na nas spoczywają – dodaje.

Przypomnijmy, że potrzeba budowy nowej strażnicy wynikała m.in. z powodu szkód górniczych budynku obecnej komendy PSP w Wirku przy ul. Strażackiej 10 (obiekt pochodzi z początków XX wieku), a jego dostosowanie do obecnie obowiązujących przepisów sanitarnych, bhp i techniczno-budowlanych było niemożliwe. Ponadto brakowało w nim powierzchni socjalnoadministracyjnej oraz garażowej, a wąskie i niskie bramy wjazdowe sprawiały, że czas wyjazdu do interwencji wydłużał się. Do tego dochodziła mała wysokość pomieszczeń garażowych, co wykluczało możliwość zamontowania wymaganej przepisami instalacji wyciągu spalin. Zbyt mały był także plac wewnętrzny, co utrudniało organizowanie ćwiczeń i szkoleń oraz brakowało właściwego zaplecza magazynowego i warsztatowego.

Z kolei jeżeli chodzi o Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 2 przy ul. Hlonda 39 w Orzegowie, to tutaj również brakowało powierzchni garażowej, technicznej oraz socjalnej. Między innymi były problemy z rozlokowaniem sprzętu ratowniczego – w budynku nie było miejsca na garażowanie samochodów, biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Prawdopodobnie obiekt ten w przyszłości zostanie przeznaczony na prowadzenie działalności przez Ochotniczą Straż Pożarną w Rudzie Śląskiej.

Dodajmy, że podczas czwartkowego (7.12) otwarcia nowej Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej komendant Andrzej Małysiak wręczył statuetki za szczególne zaangażowanie w realizację inwestycji dla poszczególnych osób.

 


Komentarze