Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Strażacy strażakowi

18-03-2020, 10:00 Joanna Oreł

Grzegorz Salbert jako strażak rudzkiej Straży Pożarnej przez 25 lat narażał siebie i swoje życie, aby podczas służby ratować z opresji mieszkańców naszego miasta. Teraz emerytowany rudzianin sam potrzebuje pomocy. Po amputacji nogi zbiera pieniądze na protezę. Na szczęście z propozycją wsparcia wyszli koledzy strażacy, którzy zorganizowali internetową zbiórkę. Czas na to, aby pozostali mieszkańcy włączyli się akcję. Potrzebnych jest ok. 40 tys. zł.

– Pracę w rudzkiej Straży Pożarnej rozpocząłem w 1984 roku w ramach odrabiania służby wojskowej. Jednak po dwóch latach zostałem tam jako funkcjonariusz. W 2008 roku po przepracowaniu 25 lat postanowiłem przejść na emeryturę – mówi Grzegorz Salbert, emerytowany strażak. – Dwa lata temu niestety dopadła mnie cukrzyca, po czym na nodze pojawiła się rana, która nie chciała się zagoić. Wdała się sepsa oraz zakażenie zagrażające życiu – dodaje.

Pan Grzegorz stanął przed wyborem – życie albo amputacja nogi. Wybrał to drugie. Po zabiegu przez pół roku poruszał się na wózku inwalidzkim, próbując przyzwyczaić się do nowej, lecz niezwykle trudnej sytuacji. Teraz przyszedł czas na protezę. – Od października ubiegłego roku używam zastępczej protezy oraz obecnie jestem w trakcie testów protezy, którą miałbym mieć na stałe. Jednak na jej zakup potrzebnych jest ok. 40 tys. zł, nie licząc kosztów serwisowania poszczególnych części protezy, co czekać mnie będzie w kolejnych latach – tłumaczy Grzegorz Salbert. – Na szczęście mogę liczyć na kolegów, od których otrzymałem ogromne wsparcie. Jestem wdzięczny za tą niespodziewaną pomoc oraz za to, że strażacy pamiętają o mnie po tylu latach – dodaje.

Na pomoc ruszyli strażacy Tomasz Kopka i Adam Halama, którzy wcześniej z sukcesem zorganizowali internetową zbiórkę na wsparcie klubu zapaśniczego Slavia. – "Chłopcy” pomogli w jednej sprawie, więc mamy nadzieję, że i tutaj nie zawiodą – podkreśla Adam Halama.

Zrzutka pod hasłem ,,Pomoc dla emerytowanego strażaka z Rudy Śląskiej” rozpoczęła się na przełomie lutego i marca, ma potrwać do końca maja. Na razie udało się uzbierać ok. 5 tys. zł. Można także przekazać pieniądze z 1 procenta (KRS: 0000270809, cel szczegółowy: Salbert, 12919). – Mamy nadzieję, że mieszkańcy Rudy Śląskiej będą chcieli odwdzięczyć się Grzegorzowi za te 25 lat pracy i przekażą dowolną wpłatę – zachęca Tomasz Kopka.

Kolegę po fachu postanowiła wesprzeć zresztą cała komenda PSP, która poinformowała o zbiórce na swojej stronie internetowej i ogłosiła ją wśród strażaków. Ponadto komendant rudzkiej PSP, Andrzej Małysiak wystąpił do śląskiego komendanta wojewódzkiego o przyznanie na ten cel pomocy finansowej.

Link do zrzutki dla pana Grzegorza: https://zrzutka.pl/pomoc-dla-emerytowanego-strazaka-z-rudy-slaskiej-m6xxev


Komentarze