Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Strażacy doposażeni

10-07-2018, 13:38 Agnieszka Lewko

Nowy sprzęt ratowniczy o wartości około 12 tysięcy złotych otrzymała rudzka Ochotnicza Straż Pożarna. We wtorek (10.07) w siedzibie Wydziału Zarządzania Kryzysowego strażacy otrzymali defibrylator, deskę ortopedyczną pediatryczną, deskę ortopedyczną z szynami Kramera oraz zestaw ratownictwa medycznego PSP R1 i opatrunki hydrożelowe ratunkowe. Zakup został w 99% sfinansowany z Funduszu Sprawiedliwości.

- Ten sprzęt stanowi ważny element naszej pracy. Kluczową rzeczą dla nas jest defibrylator, który ogromnie zwiększa szansę ratowania człowieka. Są to ważne rzeczy, których nie mieliśmy w swoich zasobach, a zapotrzebowanie na niego jest ogromne - podkreślił Adrian Tomasz, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Wspomniany sprzęt pawie w całości sfinansowany został ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który rozporządza pieniędzmi pochodzącymi od sprawców przestępstw, a które wcześniej zasądzone zostały na drodze sądowej.

Miasto złożyło wniosek w marcu tego roku o zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa, które są niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa. Otrzymaliśmy całą wnioskowaną kwotę, za którą zakupiliśmy odpowiedni sprzęt - tłumaczył Roman Dymek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Sprzęt będzie służył prawie 40 strażakom rudzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej, której tradycja w tym mieście sięga aż XIX wieku.  - W naszym mieście działa jedna jednostka OSP, w Katowicach jest ich pięć, a w Zabrzu chyba cztery. Jest nas około czterdziestu,  jednak liczba  członków stale się zmienia - zaznaczył Adrian Tomas, prezes rudzkiej OSP. -  Przyznam jednak, że zainteresowanie tą formacją jest bardzo duże i wiele osób chce się do nas przyłączyć.  Do dzisiaj mieliśmy już 44 wyjazdy, a średnia wynosi około 40 wyjazdów rocznie - dodał.

Warto dodać, że szeregi OSP zasilają strażacy - ochotnicy, którzy pełnią społeczną służbę, a ich celem jest nie tylko zwalczanie pożarów i klęsk żywiołowych oraz pomoc przy wypadkach, ale także strażacy prowadzą działalność edukacyjną, zabezpieczają imprezy masowe, działają na rzecz ochrony środowiska i organizują przedsięwzięcia skierowane do dzieci i młodzieży.


Komentarze