Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Strajk odwołany, będą podwyżki?

11-05-2018, 15:43 Joanna Oreł

Załoga Huty Pokój zawiesiła akcję protestacyjną. Zarząd zapowiedział, że w zamian za 300 zł podwyżki, pracownicy otrzymają do podziału 220 tys. zł. Później przyjdzie czas na dalsze negocjacje. Czy to uspokoi gorącą atmosferę w Hucie Pokój?

Spór w nowobytomskim zakładzie trwa od kilku miesięcy. Związkowcy w imieniu pracowników przedstawili wtedy nowemu zarządowi huty trzy postulaty. – Dwa z nich zostały zrealizowane na samym początku. Chodziło o kwestie uregulowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz o uporządkowanie procedur załadunku. Te postulaty zostały spełnione. Pozostał jeden, najważniejszy dla załogi postulat, bo dotyczący wzrostu wynagrodzeń – tłumaczy Mariusz Latka, szef Sierpnia 80 w Hucie Pokój.

Chodziło o 300 zł netto podwyżki dla każdego pracownika zakładu. Po kilku pikietach przed bramą zakładu oraz negocjacjach związkowców z pracodawcą, które początkowo nie szły po myśli tych pierwszych, na 11 maja zapowiedziano 24-godzinny strajk generalny. Za jego przeprowadzeniem było 73 proc. głosujących w referendum strajkowym. Jednak po kolejnych rozmowach, strajk odwołano. – Osobiście nie do końca jestem zadowolony z porozumienia, ale chcieliśmy do niego dojść, żeby nie zostać z niczym. Wynegocjowaliśmy 220 tys. zł, które zostanie podzielone pomiędzy pracowników. Tym samym zawiesiliśmy akcję strajkową do 30, ale ostatecznie nie zakończyliśmy jej – podkreśla Joachim Kuchta, przewodniczący Solidarności w Hucie Pokój. – W postanowieniu, które podpisaliśmy, mamy zaznaczone, że strajk jest zawieszony do 30 listopada, natomiast postulat pracowników jest czynny, więc dalej będziemy negocjować ze stroną związkową, w jaki sposób spełnić oczekiwania pracowników – tłumaczy z kolei Witold Wójcicki, prezes Huty Pokój i tłumaczy, dlaczego od razu nie było możliwości przyznania podwyżek. – 300 zł netto to dla nas 500 tys. zł miesięczne, co daje 6 mln zł rocznie, na które naszego przedsiębiorstwa nie stać. I to przedstawiciele organizacji społecznych zrozumieli i na gruncie tego porozumienie zostało podpisane. Natomiast spełnienie elementów programu naprawczego, który realizujemy, pozwoli nam na wypracowanie większego zysku, a przynajmniej takich obszarów, w których można zaoszczędzić i ten czas dajemy sobie, żeby wynegocjować z organizacjami związkowymi kwestię podwyżek – mówi Wójcicki.

Porozumienie pomiędzy związkowcami i zarządem Huty Pokój zostało podpisane do 30 listopada i także do tego czasu wspomniane 220 tys. zł ma być rozdzielone pomiędzy pracowników. – Na razie nie mam przygotowanej koncepcji, w jaki sposób to zrobić, ale od nowego tygodnia znowu siadamy do rozmów i będziemy to ustalali, bo czasu jest mało – wyjaśnia Joachim Kuchta.


Komentarze


11-05-2018, 21:17
Wwwwwww napisał(a):

Podzielcie między sobą :-(