Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Strajk generalny

26-03-2013, 06:49 Sandra Hajduk

Wczesnym rankiem na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim odbył się strajk generalny. Wydarzenia strajkowe oficjalnie rozpoczęły się o godz. 5:40 przed hutą "Pokój" w Rudzie Śląskiej.

 

Ten strajk to wyraz determinacji. Całe społeczeństwo wie, że ten rząd tak naprawdę nie rządzi – mówił Bogusław Ziętek, Przewodniczący Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 – Zaczynamy w Rudzie Śląskiej, bo to miejsce szczególne. Tu funkcjonują cztery kopalnie, działa huta, wiele zakładów przemysłowych. Władze samorządowe zrobiły wszystko, aby pomóc ludziom znaleźć pracę, na przykład przez odbudowę szkolnictwa zawodowego. Wielu ludzi mogłoby być przyjmowanych do tych zakładów, a przez politykę rządu jest to rujnowane – tłumaczył.

 

W godzinach 3.15 do 4.15 nie kursowały tramwaje, a do ok. 6.00 autobusy. Od godz. 6.00 na dwie godziny stanęła część wielkich zakładów przemysłowych, w tym kopalń, hut, zakładów energetycznych i ciepłowniczych. Strajk włoski w służbie zdrowia trwał od 7.00 do 9.00 (bez odchodzenia od łóżek). Strajk generalny zakończył się wstrzymaniem od pracy m.in. w oświacie i na kolei (8.00-10.00).

 

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy domaga się:

 

1. Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. (Chodzi o to, aby przedsiębiorstwa nie zwalniały ludzi i nie likwidowały miejsc pracy w czasie kryzysu, tylko razem z rządem płaciły postojowe).

 

2. Wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. (Chodzi o to, aby rząd wspierał przedsiębiorstwa, które wykańcza zbyt drogi prąd, bo inaczej te zakłady i miejsca pracy zostaną przeniesione za wschodnią granicę)

 

3. Ograniczenia stosowania umów śmieciowych. (Chodzi o to, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury).

 

4. Likwidacji NFZ. (Chodzi o to, aby nasze składki trafiały na leczenie pacjentów w naszym regionie, a nie były przejadane przez urzędników w Warszawie).

 

5. Utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. Chodzi o utrzymanie emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk bez środków do życia).

 

6. Zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy. (Chodzi o to, aby rząd zwiększył poziom finansowania polskiej oświaty. Dzisiaj większość kosztów związanych z utrzymaniem szkół spada na samorządy).

 

Organizatorem strajku są największe związki zawodowe działające w regionie: NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ "Sierpień 80".


Komentarze


29-03-2013, 13:54
A Miecka napisał(a):

Wnioski konstruktywne ! 1. Wyprowadzić centrale związkowe z kosztów przedsiębiorstwa, niech wysokie pensje dla prezesów są płacone ze składek członkowskich. Zobaczymy wtedy, czy w każdym państwowym zakładzie , będzie po kilka kilkanaście zarządów związkowych. 2. Przyjąć wszystkich bezrobotnych z danych zakładów pracy do Związku z symboliczną opłatą składkową w wysokości 0,50 pln 3. Organizować strajki tak aby nie przynosiły strat finansowych przedsiębiorstwom, bo socjalizm już się skończył o czym zapomnieli P. Duda i jemu podobni. 4, Informować rzetelnie o celach strajku , by strajkujący świadomie wiedzieli o co walczą a nie jak i kierowcy autobusów w Zabrzu, którzy skompromitowali organizatorów strajku.

28-03-2013, 18:03
adolf hitler napisał(a):

i co to ma byc dają i nie wiedzą co????!!!