Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Stary piec zamienię...

09-01-2013, 21:58 Sandra Hajduk

Ogrzewanie ekologiczne i tańsze. Zamiast pieca węglowego- gazowy. Sytuacja idealna, tyle tylko, że wielu mieszkańców na taki luksus nie stać. Napisała do nas mieszkanka Kochłowic, która chciałaby zmienić sposób ogrzewania w mieszkaniu i skorzystać z dotacji miasta na ten cel. Okazało się jednak, że takiej możliwości nie ma.

 


Mieszkam w kamienicy w Kochłowicach. Jest to duże mieszkanie opalane węglem. Piec znajduje się w każdym pokoju (32m jeden pokój) a mamy 3 pokoje i kuchnię i łazienkę, więc węgla idzie sporo. Zadzwoniłam do naszej gminy w sprawie dotacji na zmianę pieca z węglowego na gazowe – opisuje kochłowiczanka, która wysłała do naszej Redakcji maila – Niestety zostałam poinformowana, że od ponad dwóch lat Pani prezydent wycofała dofinansowanie do pieców(…). Uważam to za porażkę. Mielibyśmy mniejsze zanieczyszczenia, byłoby taniej, wygodniej i ciepło rano. Niestety nie ma na to szans w naszym mieście. Szkoda słów – dodała rozgoryczona.

 

 

Miasto od 1994 roku udzielało dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania z węglowego (starego typu) na nowe ekologiczne. Każdy mieszkaniec miasta, który spełnił warunki Regulaminu mógł ubiegać się o zwrot części kosztów.

 

 

W związku ze zmianą obowiązujących przepisów tj.: ustawy „Prawo ochrony środowiska”, od 01.01.2010 r. wstrzymana została realizacja złożonych wniosków, bowiem nie można było dotować osób fizycznych. Od 30.04.2010 r. wstrzymano przyjmowanie wniosków na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania do czasu wprowadzenia odpowiednich uregulowań ustawowych przywracających możliwość wspierania przedsięwzięć proekologicznych realizowanych przez osoby fizyczne. Pomimo, że od grudnia 2010 ustawowo przywrócono taką możliwość miasto nie wznowiło już programu likwidacji niskiej emisji polegającego na dofinansowaniu modernizacji systemów grzewczych z uwagi na brak środków w budżecie.

 

 

W obecnym stanie prawnym finansowanie ochrony środowiska polega na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Udzielenie dotacji celowej, następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę z zainteresowanymi podmiotami. Umowa o przyznanie dotacji celowej winna być spisana przed wykonaniem dotowanej inwestycji. W związku z powyższym nie istnieje możliwość dofinansowania inwestycji już zrealizowanych. Wznowienie programu likwidacji niskiej emisji wiąże się również z koniecznością podjęcia stosownej Uchwały Rady Miasta i zabezpieczenia odpowiedniej kwoty w budżecie Miasta. Z uwagi na trudną sytuację finansową Miasta w budżecie na 2013 nie zarezerwowano środków na ten cel – poinformował „Wiadomości Rudzkie” Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miejskiego.


Komentarze


28-01-2013, 10:43
wektor napisał(a):

Chcesz piec? Kupujesz. Czy państwo musi do wszystkiego dokładać?. Z NASZYCH PODATKÓW.

10-01-2013, 21:23
lilaróż napisał(a):

Stare piece węglowe, zagrzebane w ziemi tony odpadów koksowniczych, które "odkryła" partia Palikota, coraz więcej śmieci... Inwestycje ekologiczne niestety się nie udają, nie ma spalarni, chociaż można jeszcze przygotować inwestycje nowoczesnej kompostowni przy PUK.Jedyny plus to widać poprawę w obsłudze oczyszczania miasta. Tak na prawdę chcecie piece węglowe do lamusa odstawić, kiedy tyle węgla na Śląsku :)))

10-01-2013, 07:33
kret napisał(a):

"trudną sytuację finansową Miasta" a kiedyś było łatwiej, bzdury