Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Stadion z dofinansowaniem

30-08-2017, 09:58 UM Ruda Śląska

1,5 mln zł ministerialnego dofinansowania pozyskały władze Rudy Śląskiej na budowę stadionu lekkoatletycznego przy ul. Czarnoleśnej. Obiekt jest już praktycznie ukończony i czeka na pozwolenie na użytkowanie. Miasto złożyło już wniosek do PINB o wydanie stosownej decyzji. Budowa obiektu była dotychczas finansowana z budżetu miasta oraz z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jej całościowy koszt to ok. 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł kosztował niezbędny sprzęt. Po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu na stadionie będzie można rozgrywać zawody rangi nawet mistrzostw Polski. Dziś w tej sprawie do Rudy Śląskiej przyjedzie przedstawiciel Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Oficjalne otwarcie stadionu planowane jest na 11 września br.

Informacja o dofinansowaniu ukazała się wczoraj na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki. – 1,5 mln zł to maksymalne dofinansowanie, jakie mogliśmy otrzymać w ramach programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznejWniosek złożyliśmy już w trakcie budowy stadionu, ponieważ pozwalały na to warunki konkursu. Zawsze, tam, gdzie istnieje możliwość pozyskania środków na realizacje inwestycji w mieście korzystamy z niej – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Najważniejszą częścią stadionu jest sześciotorowa 400-metrowa bieżnia z nawierzchni poliuretanowej. - Na prostej bieżnia posiada 8 torów, co pozwoli na rozgrywanie zawodów na dystansie 100 m oraz 110 m przez płotki. Dodatkowo wybudowany został rów z wodą do biegów z przeszkodami – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. Bieżnia otacza boisko lekkoatletyczne z trawy naturalnej o wymiarach 72,7 m x 100 m, umożliwiające przeprowadzanie konkurencji rzutowych /rzut młotem, oszczepem, dyskiem/.

Stadion wyposażony jest także w skocznie do: skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Powstały również rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem z klatką zabezpieczającą, a także dwie rzutnie do rzutu oszczepem. – Inwestycja objęła również budowę trybun na prawie 900 miejsc, oświetlenia stadionu, budynku zaplecza, mieszczącego m.in. szatnie i magazyn sprzętu, parkingu, chodników, kanalizacji, a także nowego ogrodzenia całego terenu – zaznacza Piotr Janik.

Budowa stadionu kosztowała ponad 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł wart jest niezbędny, certyfikowany sprzęt sportowy, jak m.in. płotki, młoty, kule, dyski czy oszczepy. - To kolejny wspaniały obiekt sportowy na mapie Rudy Śląskiej. Nasi lekkoatleci z pewnością na taki zasługują – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. –Dziś okaże się, czy obiekt otrzyma certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dla stadionu kategorii IV A. Gdyby tak się stało, pozwoli nam to na organizację imprez nawet rangi mistrzostw Polski – podkreśla.

Otwarcie stadionu zaplanowano na 11 września r. w tym dniu odbędą się 29. Lekkoatletyczne Igrzyska Sportowe, w których udział weźmie ok. 700 uczniów rudzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rudy Śląskiej. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie były dziesięcioboista Sebastian Chmara oraz Paweł Januszewski - Mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki z 1998 r. Dwa dni później odbędzie miting lekkoatletyczny z okazji 55-lecia TL Pogoń Ruda Śląska, w którym udział weźmie m.in. Justyna Święty, brązowa medalistka tegorocznych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce.


Komentarze


30-08-2017, 16:02
Adam napisał(a):

Czy wiadomo kiedy bedzie mozna biegac na biezni?

Odpowiedź redakcji:

W momencie oddania stadionu do użytku, czyli od 11 września br. Pozdrawiamy.