Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Stadion z certyfikatem! Otwarcie w poniedziałek

08-09-2017, 09:43 UM Ruda Śląska

Nowy stadion przy ul. Czarnoleśnej w Rudzie Śląskiej otrzymał certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Oznacza to, że na obiekcie będzie można rozgrywać zawody rangi nawet mistrzostw Polski. Oficjalne otwarcie stadionu odbędzie się 11 września br. /poniedziałek/ o godz. 9.15. W tym dniu odbędą się tam 29. Lekkoatletyczne Igrzyska Sportowe. Budowa obiektu kosztowała ok. 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł kosztował niezbędny sprzęt. Władze Rudy Śląskiej pozyskały 1,5 mln zł ministerialnego dofinansowania do tej inwestycji.

Polski Związek Lekkiej Atletyki stwierdza niniejszym, że usytuowanie i parametry urządzeń zainstalowanych na stadionie w Rudzie Śląskiej przy ul. Czarnoleśnej (…) są zgodne z wymaganiami IAAF i PZLA – podkreślili w wydanym świadectwie Henryk Olszewski, prezes Związku oraz Zbigniew Polakowski, przewodniczący Komisji Obiektów i Urządzeń.

Rudzki stadion został zaliczony do kategorii IVA. Oznacza to, że na obiekcie mogą być rozgrywane wszystkie konkurencje biegowe, chód sportowy, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut młotem i rzut oszczepem. Po spełnieniu ogólnych wymagań dotyczących rangi zawodów wyniki uzyskiwane w tych konkurencjach będą mogły być podstawą do przyznania zawodnikom określonej klasy sportowej.

Przypomnijmy, że najważniejszą częścią stadionu jest sześciotorowa 400-metrowa bieżnia z nawierzchni poliuretanowej. - Na prostej bieżnia posiada 8 torów, co pozwoli na rozgrywanie zawodów na dystansie 100 m oraz 110 m przez płotki. Dodatkowo wybudowany został rów z wodą do biegów z przeszkodami – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. Bieżnia otacza boisko lekkoatletyczne z trawy naturalnej o wymiarach 72,7 m x 100 m, umożliwiające przeprowadzanie konkurencji rzutowych /rzut młotem, oszczepem, dyskiem/.

Stadion wyposażony jest także w skocznie do: skoku w dal, trójskoku, skoku wzwyż i o tyczce. Powstały również rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i młotem z klatką zabezpieczającą, a także dwie rzutnie do rzutu oszczepem. – Inwestycja objęła również budowę trybun na prawie 900 miejsc, oświetlenia stadionu, budynku zaplecza, mieszczącego m.in. szatnie i magazyn sprzętu, parkingu, chodników, kanalizacji, a także nowego ogrodzenia całego terenu – zaznacza Piotr Janik.

Budowa stadionu kosztowała ponad 9 mln zł. Kolejne 800 tys. zł wart jest niezbędny, certyfikowany sprzęt sportowy, jak m.in. płotki, młoty, kule, dyski czy oszczepy. - To kolejny wspaniały obiekt sportowy na mapie Rudy Śląskiej. Nasi lekkoatleci z pewnością na taki zasługują – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. Do budowy obiektu władzom miasta udało się zdobyć 1,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. – To maksymalne dofinansowanie, jakie mogliśmy otrzymać w ramach programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznejWniosek złożyliśmy już w trakcie budowy stadionu, ponieważ pozwalały na to warunki konkursu. Zawsze, tam, gdzie istnieje możliwość pozyskania środków na realizacje inwestycji w mieście korzystamy z niej – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Otwarcie stadionu zaplanowano na 11 września r. o godz. 9.15. W tym dniu odbędą się 29. Lekkoatletyczne Igrzyska Sportowe, w których udział weźmie ok. 700 uczniów rudzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Rudy Śląskiej. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie były dziesięcioboista Sebastian Chmara oraz Paweł Januszewski - Mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki z 1998 r. Dwa dni później /13 września/ odbędzie miting lekkoatletyczny z okazji 55-lecia TL Pogoń Ruda Śląska, w którym udział weźmie m.in. Justyna Święty, brązowa medalistka tegorocznych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. Początek o godz. 16:00.


Komentarze