Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Stacja Biblioteka obiektem zaprzyjaźnionym Industriady

22-04-2021, 12:57 Joanna Oreł

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, koordynator Industriady, zapowiedziało, że rudzka Stacja Biblioteka po raz kolejny będzie obiektem zaprzyjaźnionym święta Szlaku Zabytków Techniki. 12. edycja tej imprezy ma się odbyć 11 września (przewidywany termin) pod hasłem „Technika. To Was zaskoczy”.

Stacja Biblioteka po raz trzeci zostanie włączona do Industriady jako obiekt zaprzyjaźniony. Obiekt ten w latach 2006-2010 znajdował się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Został z niego wykreślony z powodu złego stanu technicznego.  - Uczestniczenie w imprezie w tej formie daje nam „zielone światło” do ubiegania się o ponowne włączenie obiektu na Szlak Zabytków Techniki. Zwróciłam się już z pismem do marszałka województwa śląskiego o przywrócenie dworca na tę prestiżową listę - zapowiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Jest na to szansa, bo miasto przejęło obiekt, wyremontowało go oraz zaadaptowało na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Obecnie to prawdziwa „perełka” wśród obiektów dziedzictwa industrialnego. Mam nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów i we wrześniu będziemy w naszym mieście obchodzić Industriadę w dwóch obiektach - na Ficinusie i w Stacji Biblioteka - mówi prezydent Dziedzic.

W ubiegłym rok świętowanie na Stacji Biblioteka w całości przeniesione zostało do sieci z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa. Wydarzenia na żywo (w ograniczonym zakresie) odbywały się na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus. 

Obecnie na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego znajduje się ok. 40 obiektów. W tegorocznej Industradzie oprócz Stacji Biblioteki obiektami zaprzyjaźnionymi mają być: Pszowska Prochownia, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Browar Zamkowy Racibórz oraz Maszynownia Szybu Chrobry I (Pszów, powiat wodzisławski).


Komentarze