Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Stacja biblioteka

04-01-2017, 10:23 admin

Na zabytkowym dworcu w Chebziu powstanie biblioteka. Z tym założeniem władze Rudy Śląskiej kupiły właśnie obiekt od PKP S.A. Budynek zachowa też swoje podstawowe funkcje w zakresie obsługi pasażerów. Transakcja kosztowała Rudę Śląską niecały 1 mln zł. Inwestycja związana jest z planami utworzenia w Chebziu węzła przesiadkowego oraz połączeń pieszo-rowerowych.

- Dzięki zakupowi obiektu przywrócimy do życia jeden z najpiękniejszych dworców na terenie Polski. Projekt adaptacji budynku na cele biblioteki wykreuje nową, oryginalną przestrzeń kultury, z której będą mogli korzystać nie tylko rudzianie, ale wszyscy mieszkańcy regionu – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Do budynku dworca zostaną przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej, które obecnie mieszczą się w budynku przy ul. Dąbrowskiego w dzielnicy Wirek. W głównej hali budynku zaprojektowano antresolę, gdzie będą znajdować się regały biblioteczne i czytelnia. Dodatkowo w hali głównej przewidziano powstanie kawiarni dostępnej zarówno dla czytelników jak i podróżnych. - Zaangażowanie Miasta Ruda Śląska w projekt „Stacja Biblioteka” pozwoli ocalić zabytkową kubaturę obiektu. Przede wszystkim jednak dworzec w Chebziu ma szansę stać się jednym z czołowych obiektów wizerunkowych Górnego Śląska – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor biblioteki miejskiej.

Obok nowej, kulturalnej funkcji budynek będzie spełniać swoje dawne zadania, bowiem kupując nieruchomość od PKP miasto zobowiązało się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów. W budynku zostanie wygospodarowane miejsce przeznaczone na poczekalnię dla podróżnych, a także, w razie potrzeby, na kasy biletowe oraz pomieszczenia dla urządzeń do prowadzenia ruchu kolejowego i ich obsługi. Takie rozwiązanie jest też zgodne z koncepcją budowy centrum przesiadkowego w tym rejonie. - Węzeł przesiadkowy ma połączyć tramwajową i autobusową komunikację miejską oraz aglomereacyjną z kolejową komunikacją regionalną. Koncepcja zakłada powstanie nowoczesnej infrastruktury torowo-sieciowej, drogowej, pieszo-rowerowej oraz z zakresu architektury obiektów służących obsłudze pasażerów – wyjaśnia Piotr Janik, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta. Koncepcja przewiduje m.in. zagospodarowanie terenu wokół dworca, budowę parkingów, remont budynku dworca oraz budowę połączeń pieszo-rowrowych.

Warto dodać, że w ubiegłym miesiącu budynek dworca w Chebziu wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków. - Dzięki temu miasto będzie mogło ubiegać się o środki zewnętrzne na remont obiektu i realizację planowanych projektów – mówi Piotr Janik.

Budynek dworca w Chebziu jest symbolem nie tylko Rudy Śląskiej, ale całej aglomeracji górnośląskiej. Dworzec w Chebziu związany jest ściśle z postacią Karola Goduli. Przemysłowiec ten to kultowa postać ziemi górnośląskiej, która miała ogromny wpływ na kształt dzisiejszego województwa. - Gdyby nie działania Karola Goduli nie byłoby potęgi przemysłowej Ballestremów, Schaffgotchów i Thile-Wincklerów. Pośrednie działania tychże graczy na rynku górnośląskim z ogromną siłą wpływały na poczynania innych twórców, nie tylko ówczesnego przemysłu, ale też stymulowały działania w innych sferach aktywności społecznej, np. w kulturze i sztuce – wyjaśnia Krystian Gałuszka, dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej. - Karol Godula m.in. aktywnie lobbował i wspierał finansowo uruchomienie kolei żelaznej i dworca w Chebziu, w efekcie czego powstał jeden z największych węzłów osobowo-towarowych na Górnym Śląsku – dodaje.

Zespół stacyjny w Chebziu został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na planach z 1901 roku widnieje już ukształtowany zespół zabudowań, w skład którego wchodzą: budynek główny, poczta, administracja, warsztat i zabudowania peronu Chebzie-Wirek. W latach 1900-1902, a następnie 1902-1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca.

Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowań stacyjnych w Chebziu jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie pseudo muru pruskiego, założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową. Budowa centrum przesiadkowego w Chebziu wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku dworca kolejowego wpisana została w Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030, który został przyjęty w styczniu 2015 roku przez Radę Miasta.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze