Sposób na lepszy świat? Przedsiębiorczość!
18-11-2016, 13:20 Joanna Oreł
Przedsiębiorczość zmienia świat na lepsze – czego przykładem są działania Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i pod tym właśnie hasła odbyła się konferencja obydwu partnerów, podczas której można było poznać inspiracje w biznesie, czyli propozycje przedsiębiorców na rozwiązanie społecznych problemów miast i ich mieszkańców. Zaś zwieńczeniem prelekcji był wykład prof. dr hab. Grzegorza Kołodko, gościa honorowego konferencji, który w sposób globalny odniósł się do funkcjonowania przedsiębiorstw.
Konferencja została zorganizowana w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, a jej celem była promocja śląskich przedsiębiorstw, które zmieniają świat na lepsze i mogą stanowić inspirację – zwłaszcza, jeżeli chodzi o rewitalizację społeczno-gospodarczą miast. – Poprzez tę konferencję chcieliśmy zaprezentować firmy, z którymi współpracujemy i które działają etycznie, dynamicznie oraz wprowadzają w życie innowacyjne pomysły. My jako inkubator z jednej strony inkubujemy rozmaite przedsiębiorstwa, ale z drugiej strony inkubujemy też rozwój i współpracę, bo widzimy, że to jest tak naprawdę bardzo ważne w budowaniu dobrych podstaw gospodarczych, dobrego rozwoju. Do tego właśnie chcieliśmy uczestników naszej konferencji zachęcić – podkreśla Joanna Sochacka, prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Tematyka spotkania skupiona była głównie wokół działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, bo właśnie z nimi głównie współpracuje inkubator działający w Rudzie Śląskiej. –Wszyscy z reguły zajęci są tymi największymi firmami, często zapominając o tych malutkich, które mogą być tymi najbadziej innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Jako wiceprezydent Rudy Śląskiej muszę podkreślić, że my nie blokujemy i nie zapominamy o tych małych firmach, które mają niezwykle innowacyjne oraz śmiałe pomysły i które patrzą daleko do przodu, bo warto mieć szalone pomysły, by później mieć satysfakcję z ich powodzenia. Niestety te nasze małe firmy są znane na rynku europejskim i światowym, a o nas mówi się o nich nieśmiale. Mam nadzieję, że m.in. dzięki temu spotkaniu to się będzie zmieniać – dzielił się swoimi spostrzeżeniami wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. – Mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa promują Śląsk, tworzą miejsca pracy w naszym regionie oraz inicjują często powstawanie nowych rynków, a także szeroko działają społecznie. W ten właśnie sposób rozwiązują problemy całego państwa – mówił podczas rozpoczęcia konferencji wicemarszałek województwa śląskiego, Stanisław Dąbrowa, który potwierdzał to konkretnymi danymi. – Wśród regionów jesteśmy na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wpływ na narodowe PKB. Mamy w nim prawie 13 proc. udziału, co jest zasługą w dużej części samych przedsiębiorców – podkreślał wicemarszałek.
Potwierdzeniem tego były wystąpienia zaproszonych firm. A wśrod nich m.in. Ganso Sp. z o.o., wdrażająca oprogramowania w sektorze zdrowotnym, która należy do branży ICT oraz jest członkiem Śląskiego Klastra ICT i Multimediów, – Z jednej strony, jeżeli popatrzymy na przedsiębiorczość rozumianą stricte jako przedsiębiorczość ludzi, którzy angażują swoją kreatywność, czas i potencjał w to, ażeby rozwijać swoje działania i pasje to trzeba powiedzieć, że mamy wręcz genialny wynik. Z kolei jeżeli popatrzymy na potencjał, który występuje we współpracy pomiędzy przesiębiorstwami to tutaj często pojawiają się bariery komunikacyjne, czy pewne obawy społeczno-gospodarcze. W wielu sytuacjach udaje się pokonać ten problem poprzez zawiązywanie takich organizacji, jak np. klaster, który działa w Rudzie Śląskiej. W ramach niego podjęliśmy współpracę z kilkoma firmami o podobnych profilach, ale uzupełniających nasze kompetencje. Jesteśmy ukierunkowani głównie na przychodnie zdrowotne, ale czasami potrzebujemy dodatkowej wiedzy merytorycznej odnośnie tego, jak do pewnych rozwiązań dojść – np. na poziomie programistycznym – wyjaśnia Arkadiusz Rusin, prezes spółki Ganso Sp. z o.o.
I właśnie tych inspirujących pomysłów nie brakowało podczas czwartkowej konferencji zorganizowanej w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Ich przykładem może być m.in. firma Digital Core Design, które specjalizuje się w tworzeniu procesorów, wykorzystywanych prawie we wszystkich urządzeniach dostępnych na rynku i mały kto wie, że to właśnie firma z Bytomia stworzyła najszybszy procesor świata. – I to nie jest wynalazek z Doliny Krzemowej, ale właśnie ze Śląska! – podkreśla Joanna Sochacka. Z kolei przedsiębiorcy z Silver Predict oraz BT Skyrise mówili o mobilnych rozwiązaniach, które mogą ułatwić nam życie oraz są nakierowane na ideę smart city. – Podczas konferencji zainspirowałem się przede wszystkim prezentacją dotyczącą technologii mobilnych, które coraz częściej pozwalają nam na rozwiązanie codziennych problemów. Równie ciekawe wnioski płynęły z prezentacji dotyczącej inteligentnych miast, w tym inteligentnego systemu parkowania, ponieważ mnie dzisiaj bezpośrednio dotknął problem znalezienia wolnego miejsca parkingowego. To samo dotyczy wyczekiwania w kolejce, podczas uczestniczenia np. w wydarzeniach kulturalnych. I o to właśnie chodzi – diagnozujemy problemy społeczne i znajdujemy aplikację, która pozwala je rozwiązać. Czas jest naszym najcenniejszym zasobem, a dzięki technologiom mobilnym mamy szansę na to, by go nie marnować – podkreśla Daniel Niewiński, asystent prezesa zarządu firmy Marco Sp. z o.o. i jeden z prelegentów.
Ale przedsiębiorczość to nie tylko biznes, ale połączenie go z nauką, nowoczesnym podejściem oraz umiejętnym wykorzystaniem narzędzi do rozwoju firmy. I o tym kolejno mówili: Magdalena Balcerzak, prezes Fundacji INNOVARE (prelekcja pt. „Narzędzia, które rozwijają małe firmy w mieście”); Ilona Kanclerz, inicjatorka projektu „Modny Śląsk” (prelekcja pt. „Projekt Modny Śląsk jako przykład nowoczesnej komunikacji społeczno-biznesowej”) oraz dr hab. Robert Pyka z Uniwersytetu Śląskiego (prelekcja pt. „Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych”). Prawdziwym zwieńczeniem konferencji i jej podsumowaniem było jednak spotkanie z polskim ekonomistą, profesorem Grzegorzem Kołodko, który mówił o wpływie światowej gospodarki oraz polityki na rozwój firm oraz globalnej przyszłości, mającej wpływ także na nasz kraj. – Przedsiębiorczość zmienia świat na lepsze w bardzo długiej perspektywie. Ale czasami złe interweniowanie w tą przedsiębiorczość, złe zachowania, opierające się na nieprawidłowych informacjach, przy złych intencjach, przy niewłaściwym poziomie etyki, mogą to niweczyć. Ja cały czas jestem przekonany, że jeżeli nie tylko gospodarka, ale i polityka będzie nieustannie opierała się na wiedzy, to ten świat będzie zmieniał się na lepsze – podsumował profesor Kołodko.
Komentarze