Śmieciowy porządek
11-05-2014, 10:04 Sandra Hajduk
O tym, że powinno się segregować śmieci, nie trzeba chyba nikogo z nas przekonywać. Czy jednak warto to robić, skoro i tak wyselekcjonowane odpady trafią do jednej śmieciarki? Z takim pytaniem zadzwonił do naszej redakcji mieszkaniec ulicy Chopina.
– Ostatnio miałem okazję przyjrzeć się temu w jaki sposób firma odbiera odpady z mojego osiedla. Byłem bardzo zdziwiony, gdy śmieci z pojemników, w których znajdowały się wyłącznie odpady posegregowane, trafiły do jednej śmieciarki. Jaki sens ma w takim razie nasz trud, skoro to wszystko i tak następnie się wymiesza? – pytał pan Piotr.
Temat ten pojawiał się już na łamach naszej gazety, jednak w związku z tym, że nadal budzi zainteresowanie, postanowiliśmy do niego wrócić, a o dokładne wyjaśnienia zwróciliśmy się do rudzkiego Urzędu Miasta, który nadzoruje funkcjonowanie nowej ustawy śmieciowej.
– Mieszkańcy sygnalizowali już nam przypadki mieszania wysegregowanych odpadów podczas ich odbioru. Zwróciliśmy się do przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne na terenie miasta o wyjaśnienie. Otrzymaliśmy informację, że wysegregowane frakcje są odbierane samochodami posiadającymi wewnętrzne komory przeznaczone na różne rodzaje odpadów. Dlatego osoba obserwująca z boku odbiór odpadów może odnieść wrażenie, że wysegregowane śmieci trafiają do jednego kontenera – tłumaczy Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta w rudzkim magistracie.
Przy okazji postanowiliśmy sprawdzić jak rudzianie radzą sobie z segregacją i czy zgodnie z zapowiedziami Urząd Miasta przeprowadza kontrole mające na celu zweryfikowanie tego, czy odpady są segregowane we właściwy sposób.
– W kwestii segregacji odpadów przez mieszkańców zaobserwowano, że najczęściej popełnianym błędem jest między innymi umieszczanie opakowań wielomateriałowych tj. kartoników po mleku oraz sokach (tzw. tetrapaków) w pojemnikach na papier, a nie jak to jest wymagane, w pojemnikach na tworzywa sztuczne. Kolejną nieprawidłowością jest wrzucanie do pojemników na papier zabrudzonego papieru, który należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Ponadto zaobserwowano, że w pojemnikach na odpady zmieszane znajdują się odpady nadające się do wysegregowania, takie jak papier, szkło oraz tworzywa sztuczne np. butelki plastikowe, pomimo wyposażenia placyka gospodarczego w pojemniki do segregacji odpadów – mówi Renata Młynarczuk. – Kontrole prowadzonej segregacji odpadów przez mieszkańców wykazały pojedyncze przypadki błędnego segregowania odpadów. Ponadto w najbliższym czasie planowana jest kolejna kampania edukacyjna, m.in. w ramach której ponownie zostanie wydany informator zawierający prawidłowe zasady segregacji odpadów w Rudzie Śląskiej – dodaje.
Komentarze