Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Śmieci w nowej odsłonie

08-05-2013, 12:51 Monika Herman - Sopniewska

50 tys. poradników dotyczących nowych zasad gospodarowania odpadami, piosenka o segregacji śmieci w wykonaniu Grzegorza Poloczka z kabaretu RAK, audycja radiowa, gra miejska oraz spektakl ekologiczny dla dzieci – to elementy kolejnej odsłony kampanii „Atrakcyjna Ruda sposobem na bruda”.

 

 

Akcja ma zapoznać mieszkańców Rudy Śląskiej ze zmianami, jakie od połowy roku przyniesie „śmieciowa rewolucja” oraz zachęcić ich do segregacji śmieci.

 

 

- Chcemy w dostępnysposób przybliżyć rudzianom zmiany, jakie wprowadza nowa „ustawa śmieciowa” – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Jednym z elementów kampanii informacyjnej jest kolorowy poradnik, który wyjaśnia, jakie zmiany czekają nas od połowy roku, a także w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci – dodaje.

 

Informator skierowany jest do wszystkich grup wiekowych, w tym też do dzieci, dla których na ostatnich kartach poradnika przygotowano specjalny komiks.

 

 

Z publikacji rudzianie dowiedzą się m.in. jakie rodzaje odpadów należy segregować i do jakich pojemników je wrzucać, ile zapłacą za odbiór śmieci, z jaką częstotliwością będą odbierane, gdzie i w jakich terminach uiszczać „opłatę śmieciową”, kto dostarczy im kubły oraz w jakich przypadkach należy składać deklarację śmieciową.

 

 

 

– Informatory będzie można pobrać w urzędzie miasta w Biurze Obsługi Mieszkańców – informuje Ewa Wyciślik z rudzkiego magistratu. – W przyszłym tygodniu poradniki trafią też do spółdzielni mieszkaniowych oraz do rudzkich kościołów. Zostaną też dołączone do najbliższego wydania„Wiadomości Rudzkich” – deklaruje.

 

Publikacja jest również dostępna w wersji elektronicznej na stronie www.rudaslaska.pl.

 

Oprócz wydania specjalnej gazetki rudzcy urzędnicy zaplanowali też przeprowadzenie akcji edukacyjnej wśród młodszych mieszkańców miasta. Na 1 czerwca zaplanowano grę miejską poświęconą tematyce segregacji śmieci. Akcja gry będzie łączyła w sobie cechy harcerskich podchodów oraz ulicznych happeningów. Będzie miała też walor edukacyjny.

 

- Gra miejska będzie odbywała się praktycznie na terenie całego miasta – informuje Aleksandra Grabowska z rudzkiego magistratu. - Udział w niej będą mogli wziąć wszyscy chętni, zarówno grupy przyjaciół, jak i całe rodziny - zapowiada.

 

 

Kolejna akcja edukacyjna dla dzieci i młodzieży zostanie zorganizowana przy okazji tegorocznej Industriady, w ramach której na „Ficinusie” i na terenie dworca w Chebziu odbędą się spektakle ekologiczne dla dzieci.

 

– Serdecznie zapraszam na spektakl „Historia zaginionego papierka” – zachęca Renata Młynarczuk z wydziału komunikacji społecznej i promocji miasta.

- Przedstawienie opowiada o trójce przyjaciół, którzy próbują ocalić ich miasto od ekologicznej zagłady - zdradza.

 

 

„Kampanię śmieciową” Ruda Śląska prowadzi już od kilku miesięcy. W połowie lutego na stronie miasta uruchomiono specjalną zakładkę, w której zebrane zostały praktyczne informacje i porady dotyczące problematyki odpadów komunalnych. Magistrat postawił też na bezpośrednie dotarcie z informacjami do mieszkańców - urzędnicy rozesłali 60 tys. listów do mieszkańców informujących o nadchodzącej „śmieciowej rewolucji”, a wiosną tego roku zorganizowano 15 spotkań z mieszkańcami miasta. Udział w nich wzięło około tysiąca rudzian.

 

- By dotrzeć do mieszkańców staramy się wykorzystywać wszystkie dostępne kanały informacyjne – mówi Renata Młynarczuk. Zamieszczamy krótkie informacje na automatycznej sekretarce urzędu miasta, w lokalnych mediach emitujemy filmy edukacyjne, a w radio specjalną audycję poświęconą problematyce odpadów – wylicza.

 

Dodajmy, że dzięki sprawnej akcji informacyjnej do rudzkiego magistratu spłynęło już prawie 7 tys. deklaracji śmieciowych, co stanowi niemal 90 proc. spodziewanej liczby formularzy. Nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości stanowi, że to samorządy stają się właścicielami odpadów. I to one w drodze przetargu mają wybierać firmę, która zajmie się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy. Na wprowadzenie tych rozwiązań władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku. Przypomnijmy, że dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbiera od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. Nowe zasady gospodarki odpadami mają doprowadzić m.in. do wyeliminowania dzikich wysypisk, które są zmorą każdego z miast.

 

 

W 2012 roku w Rudzie Śląskiej wytworzono 50,5 tys. ton odpadów komunalnych, w tym ponad 78 ton makulatury, 234 tony tworzyw sztucznych, 408 ton szkła oraz ponad 2 tony przeterminowanych leków. W tym też czasie w gminie wysegregowano 6,1 tys. ton biomasy.

 

źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze