Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Skończył się włoski maj z Powerem w ZS nr 5

07-06-2018, 09:05 Zespół Szkół nr 5

W tym roku maj w Zespole Szkół nr 5 to nie tylko miesiąc kwitnących kasztanów i matur - pewną formę egzaminu z dojrzałości zdała tu grupa 20 uczniów technikum, która odbywała praktykę we włoskiej Bolonii w ramach projektu POWER.

Na praktykę wyruszyło 6 maja 10 informatyków,   6 spedytorów i 4 elektryków. Wyruszyli z wielką pompą, bo duch zawodowy spedytorów podpowiedział, że najlepszą formą transportu do Bolonii jest samolot. Przeniesienie się do Włoch było więc niewielkim skokiem czasowym, ale ogromnym kulturowym. Oprócz granic terytorialnych nasi uczniowie musieli pokonać granice językowe i obyczajowe. Co prawda wyjazd poprzedzony był kursem języka włoskiego, ale komunikacyjne wspomaganie się rękami i gestami w wielu przypadkach było konieczne.

Cztery tygodnie we Włoszech wypełnione były praktykami w różnych zakładach pracy związanych z kierunkami kształcenia, a także zwiedzaniem oraz poznawaniem Włochów, ich  zabytków, kultury, kuchni i zwyczajów.

Głównym celem wyjazdu był rozwój zawodowy - zdobywanie doświadczenia i kompetencji  oraz szlifowanie kwalifikacji. Jednak nie samą pracą żyje człowiek, zwłaszcza w słonecznej Italii.  W programie praktyk znalazło się również miejsce na zwiedzanie – oprócz Bolonii uczestnicy projektu odwiedzili  Florencję , Wenecję, Rzym, Weronę, Modenę  i Rawennę.

Niewątpliwie był to bardzo udany wyjazd – można powiedzieć, że nasi uczniowie, uczestnicy  projektu POWER „Nasze zawody mają przyszłość europejską”, świetnie zdali swój majowy egzamin z dojrzałości. Następna grupa wyjeżdża na podbój Włoch już jesienią.

Wyjazd został w całości zorganizowany ze środków pochodzących z  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja  Rozwój 2014-2010 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zespół Szkół nr 5 wychodząc  naprzeciw oczekiwaniom  społeczności  szkolnej wpisał zagraniczne praktyki zawodowe na stałe do swojej oferty edukacyjnej. Od  trzech lat uczniowie wyjeżdżają  po doświadczenie zawodowe do krajów Europy, byli w Niemczech , teraz we Włoszech , a co dalej ? Są już pierwsze przymiarki do kolejnych kierunków na mapie Europy.  Zespół Szkół nr 5 na Wirku zaprasza na swój profil na Facebooku, gdzie praktykanci na bieżąco dzielili się wrażeniami. 


Komentarze