Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Sierżant Ruda wstąpiła do policji

07-06-2022, 13:11 Joanna Oreł

Sierżant Ruda zasiliła szeregi rudzkiej policji! W środę (1.06) odbyła się prezentacja maskotki rudzkiej policji, która nazwą i wyglądem nawiązuje do maskotki Rudy Śląskiej. Policjantka Ruda będzie towarzyszyć naszym mundurowym podczas akcji profilaktycznych i edukacyjnych dla najmłodszych, dzięki czemu łatwiej będzie im zrozumieć przekaz. Maskotka została przedstawiona rudzkim policjantom oraz dzieciom podczas uroczystości w Miejskim Przedszkolu nr 39 w Halembie.

Ruda jest szóstą maskotką w naszym województwie, jeżeli chodzi o poszczególne komendy. – Jest to wspólny pomysł rudzkiej policji i nasz. Otrzymaliśmy sygnały od policjantów, że dobrze byłoby stworzyć maskotkę, która mogłaby spotykać się z dziećmi w przedszkolach i szkołach. Uznaliśmy, że należy ten pomysł wesprzeć, bo poprzez spotkania z sierżant wiewiórką dzieci będą mogły chłonąć wiedzę dotyczącą podstawowych zasad przemieszczenia się po mieście oraz zachowania środków ostrożności i bezpieczeństwa. Jest to najlepszy sposób, aby nauczyć je prawidłowego poruszania się po drodze oraz miejscach publicznych –  mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent miasta.

,,Powołanie” Rudej w szeregi Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej zainicjowali młodszy aspirant Szymon Sikora, dzielnicowy z komisariatu V w Halembie oraz starszy sierżant Mateusz Pandzioch, profilaktyk z rudzkiej komendy. – Wiemy, że taka maskotka przynosi bardzo dobre efekty, bo dzieci dzięki niej dużo bardziej słuchają podczas zajęć i zwracają uwagę na to, co mówimy o bezpieczeństwie. Sierżant Ruda będzie uczestniczyła w akcjach profilaktycznych w przedszkolach oraz w klasach wczesnoszkolnych, a także we wszystkich przedsięwzięciach, których organizatorzy będą chcieli, abyśmy przeprowadzili zajęcia z naszą maskotką – mówi młodszy aspirant Szymon Sikora. – Pomysł jej stworzenia pojawił się na początku roku szkolnego. Najpierw powstał projekt, później kilka kolorowanek – obecnie jest ich pięć – aż doszło do momentu uszycia maskotki. Udało się to dzięki wsparciu miasta, bo też i Ruda będzie promowała Rudę Śląską oraz działania rudzkiej policji – dodaje.

Autorką projektu jest rysowniczka Oliwia Szymura. – Naszym zamysłem było to, aby wiewiórka była radosna oraz wizualnie przyciągała dzieci – wyjaśnia pani Oliwia.

Miejsce oficjalnej prezentacji maskotki zostało wybrane nieprzypadkowo – w Miejskim Przedszkolu nr 39 im. Bajkolandii w Halembie regularnie prowadzone są akcje profilaktyczne dla dzieci przez policjantów z pobliskiego Komisariatu V KMP. – Dzieci nie interesują się suchymi faktami, a taka maskotka jest dla nich ogromną atrakcją – przykuwa uwagę, dzięki czemu dużo bardziej można skupić się na treści i zapamiętać ją – uważa Aleksandra Demara-Mańka, dyrektor MP nr 39. Dodajmy, że „przekazanie” sierżant Rudej rudzkiej policji zostało połączone z obchodami Dnia Dziecka w MP nr 39.

Z tej okazji przedszkolaki z trzech grup przygotowały program artystyczny.


Komentarze