Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Seniorze, bądź czujny i uważny

21-12-2016, 10:31 Joanna Oreł

Rudzka policja odnotowuje coraz więcej przypadków prób okradzenia starszych osób. W większości przypadków oszustwa odbywały się metodą na policjanta Centralnego Biura Śledczego. To ostatnio plaga w całym kraju, a złodzieje wykorzystują nieuwagę osób starszych. W listopadzie w ten sposób wyłudzono od seniorów w naszym mieście 50 tys. zł.

Wśród zgłoszeń, które do rudzkiej policji trafiły od 1 do 30 listopada osiem to usiłowania, ale starsze osoby nie dały się oszustom i powiadomiły policję. Niestety jednak w dwóch przypadkach złodziejom udało się oszukać swoje ofiary i ukraść im w ten sposób 50 tys. złotych. 76-letni mężczyzna i 72-letnia kobieta stracili oszczędności życia. Do przestępstw tych doszło w ostatnich dniach listopada. – Wszystkie oszustwa odbywały się metodą na policjanta CBŚ czyli, dzwonił fałszywy wnuczek czy wnuczka, prosząc o pieniądze, po jego telefonie dzwonił oszust podszywający się pod policjanta proszący o pomoc w akcji zatrzymania fałszywego wnuczka poprzez przelew pieniędzy na wskazany numer telefonu czy konto – wyjaśnia Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP Ruda Śląska.

To kolejna metoda złodziei, żerujących na nieuwadze i empatii osób starszych. Statystyki w tym względzie, mimo licznych kampanii, nadal są niepokojące. Od 10 lat liczba oszustw popełnianych metodą na wnuczka rośnie. W 2015 roku w całym kraju doszło do 2682 tego typu wyłudzeń, w których seniorzy ogółem stracili 32 mln zł, a rok wcześniej było takich zdarzeń ok. 1950. W międzyczasie oszuści stali się jeszcze bardziej perfidni, oszukując głównie starsze osoby metodami na elektryka, pracownika administracji, czy na montera, a obecnie – wspomnianą taktyką na policjanta CBŚ. Jak się przed tym ustrzec? – Na pewno nie wolno wpuszczać do domu osób nieznanych, jeśli zapuka do drzwi ktoś z administracji, spółdzielni czy wodociągów, poproście sąsiada aby był z wami w trakcie takiej wizyty. Zawsze można powiedzieć tym osobom, aby przyszły w innym terminie i sprawdzić w tych firmach czy wysyłali do nas swojego przedstawiciela. Jeśli dzwoni telefon i osoba w słuchawce przedstawia się jako wnuk, członek rodziny lub przyjaciel prosząc o pożyczenie pieniędzy, nie wolno nam z nim dalej rozmawiać telefonicznie. Przekażmy mu żeby przyszedł osobiście bez względu na to co się dzieje – radzi Arkadiusz Ciozak.

Warto wówczas także zadzwonić do swoich bliskich i zweryfikować takie informacje. Z kolei w przypadku „fałszywego policjanta” należy poprosić go o stopień, imię i nazwisko, jednostkę oraz numer służbowy. Tożsamość dzwoniącej osoby można potwierdzić u dyżurnego KMP Ruda Śląska. – Proszę pamiętać, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy przestępcy, aby go schwytać, takie rozmowy powinny być natychmiast zakończone i należy szybko powiadomić o tym dyżurnego policji, dzwoniąc pod numer 997. Oszuści często podają się za pracowników administracji, wodociągów, opieki społecznej, zus czy nawet za księży – przestrzega Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP Ruda Śląska.


Komentarze