Samorząd uczniowski u Salezjanów
18-03-2015, 08:22 Salezjański Zespół Szkół Publicznych "Don Bosko"
Do napisania tego artykułu skłoniła nas chęć pokazania, jak wiele możliwości w naszej szkole ma Samorząd Uczniowski, który prężnie działa już od ponad 20 lat. Choć w tym czasie bardzo dużo się zmieniało, zaczynając od ilości uczniów, a kończąc na wieku młodzieży uczęszczającej do szkoły, to jedno pozostało niezmienne: Samorząd tworzyli zawsze wszyscy uczniowie.
Każdego roku cała młodzież w demokratycznych wyborach, poprzedzonych kampanią wyborczą organizowaną przez kandydatów, wybiera przewodniczącego, który reprezentuje szkołę podczas oficjalnych uroczystości i kieruje pracami przedstawicieli klas oraz organizacją różnego rodzaju imprez.
I tak regularnie od ponad dwóch dekad Samorząd przygotowuje Dzień Chłopca czy Walentynki. Również pomaga podczas organizacji spotkań ze św. Mikołajem, Jasełek, Dnia Śląskiego, Dnia Wspólnoty oraz Święta Patronalnego. Pod patronatem Samorządu zorganizowano także „Koncert pieśni religijnej” oraz „Wieczór z bluesem”. Imprezy te miały zainaugurować cykl wieczorków muzycznych. Nie udało się jednak tego pomysłu zrealizować.
Dopiero w roku szkolnym 2001/2002 Samorząd wraz z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym zorganizował „Wieczór Młodych Talentów”, podczas którego oprócz wspaniałych występów w gronie rodziców, nauczycieli i uczniów zbierano pieniądze na dzieło misyjne.
Także od wielu lat Samorząd Uczniowski przeprowadza na terenie szkoły zbiórkę pt. „Góra grosza” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pomagając w ten sposób dzieciom z domów dziecka. Dodatkowo młodzież rozprowadza również cegiełki fundacji „Pomóż i ty”.
Często zdarza się, że Samorząd czuwa nad przeprowadzeniem zbiórki pieniędzy na operacje dla konkretnych osób – naszych rówieśników. Od 2011r. szkoła wspomaga chorzowskie i rudzkie hospicja, realizując projekt pt. „Pola Nadziei”, podczas którego uczniowie rozprowadzają i sadzą żonkile jako symbol lepszego jutra.
Do zadań Samorządu należy również reprezentowanie społeczności szkolnej. Jego przedstawiciele są obecni podczas Młodzieżowego Forum Szkół Katolickich i w składzie posłów Sejmiku Młodzieży Szkół Katolickich od początków ich działalności. W latach 1996 i 1997 reprezentowali nas Paweł Krótki i Tomasz Wesołowski (ówczesny przewodniczący komisji tematycznej). W kolejnym roku Tomasz Wesołowski piastował urząd Marszałka Sejmiku.
Natomiast na przełomie lat 2000 i 2001 przewodniczący Samorządu naszej szkoły był Wicemarszałkiem tegoż samego Sejmiku. W 2001 r., przy Radzie Miejskiej w Świętochłowicach powstała Młodzieżowa Rada Miejska (MRM), której nasz Samorząd Uczniowski wraz z Panią Ewą Witkowską był współzałożycielem. W ramach jej działań zorganizowaliśmy Bal Przebierańców, który miał na celu zintegrowanie uczniów szkół gimnazjalnych i średnich w Świętochłowicach. Po 2002r. Rada zaprzestała swojej działalności na 9 lat. Obecnie uczniowie szkoły znowu tworzą struktury Miejskiej Rady Młodzieżowej.
Jednocześnie wraz z Samorządami Uczniowskimi ze szkół salezjańskich krakowskiej Inspektorii bierzemy udział w szkoleniach uczniowskich reprezentacji. Właśnie na tych spotkaniach w Krakowie opracowaliśmy program organizacji zawodów sportowych w kilku dyscyplinach. Nasz Samorząd zajął się organizacją rozgrywek z koszykówki i piłki nożnej. Czasami również w Dniu Dziecka organizowana jest klasowa rywalizacja sportowa.
Współpracując z Samorządami innych szkół (z Oświęcimia, Krakowa, Przemyśla, Czarnego Dunajca i Zabrza), dzielimy się pomysłami na udoskonalenie pracy i wspólnie organizujemy imprezy takie jak zbiórka żywności, Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, Spotkanie z architektem w ramach programu „Ciekawy zawód”, Całonocne Maratony Filmowe, Kwesty na rzecz hospicjów, zawody sportowe, dyskoteki.
Powyższe działania pokazują, że nasz Samorząd zawsze dba o dobre imię i honor szkoły, kultywuje i wzbogaca jej tradycje oraz promuje ją na zewnątrz poprzez udział w różnego rodzaju imprezach kulturalnych oraz akcjach charytatywnych. Wszystkie poczynania młodzieży są uwieczniane w szkolnej kronice, której karty są swoistym przewodnikiem po życiu naszej szkoły.
Artykuł opracowany przez uczestników zajęć dziennikarskich w ramach projektu „Nowe technologie w nauce”.
Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Człowiek – najlepsza inwestycja
Komentarze