Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rzemieślnik to brzmi dumnie

23-11-2022, 10:25 Joanna Oreł

72 adeptów zawodów rzemieślniczych zostało w tym roku pasowanych na uczniów w rzemiośle. Ślubowanie w bielszowickim Domu Kultury złożyli m.in. przyszli fryzjerzy, cukiernicy i stolarze. Rozpoczną oni praktyczną naukę zawodu w 40 zakładach działających w Rudzie Śląskiej, a po ukończeniu nauki podejdą do egzaminu czeladniczego.

Pasowanie przyszłych rzemieślników to już tradycja w naszym mieście. W roku szkolnym 2022/2023 praktyczną naukę zawodu rozpocznie w sumie 72 uczniów. Najwięcej zainteresowanych jest branżą cukierniczą (18 osób), drugie w kolejności jest fryzjerstwo (17 osób), a następnie zawód stolarza i mechanika pojazdów samochodowych (po 6 osób) i ślusarza (5 osób). Po cztery osoby będą się uczyły w zawodach: lakiernik samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych i kucharz, a trzy osoby chcą pracować jako blacharz samochodowy. Po jednym uczniu kształcić się będzie w zawodach: piekarz, fotograf, krawiec, kominiarz i elektromechanik.

– W tym roku liczba młodych adeptów rzemieślnictwa jest porównywalna do lat ubiegłych. Młodzież do zdobycia konkretnego fachu może przyciągnąć przede wszystkim szeroka oferta pracy, z którą mogą się spotkać po zdobyciu uprawnień czeladniczych. To jest pierwszy stopień wtajemniczenia rzemieślniczego, a jednocześnie potwierdzenie ich kwalifikacji zawodowych, które są respektowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej – mówi Grzegorz Skudlik, starszy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. – Poza tym uczniowie w zakładach uczą się zawodu „pod klienta”, a więc w przyszłości swobodnie będą mogli z doświadczeniem wejść na rynek pracy. Dodatkowym aspektem jest to, że podczas praktyk zyskują status pracownika młodocianego, co oznacza, że te trzy lata w przyszłości zaliczą im się do wieku emerytalnego – dodaje.

Co istotne, podczas czwartkowego (17.11) pasowania i ślubowania w bielszowickim Domu Kultury do grona przyszłych rzemieślników dołączyli nie tylko uczniowie klas pierwszych szkół zawodowych z Rudy Śląskiej, ale również z miast ościennych (17 osób z Chorzowa, Zabrza, Bytomia, Świętochłowic, Katowic i Tychów). Natomiast jeżeli chodzi o młodzież z rudzkich szkół, to najwięcej młodych adeptów praktycznej nauki zawodu jest z: Zespołu Szkół nr 4 (29 uczniów) i Zespołu Szkół nr 1 (25 uczniów), do tego dochodzi jeden uczeń z Zespołu Szkół nr 7.

– Teoria to niewątpliwie podstawa, ale praktyka czyni mistrza i macie taką szansę, żeby nabyć ją oraz zdać egzaminy. Dzięki temu europejski rynek pracy będzie dla Was szeroko otwarty. Fach w ręku jest w obecnych czasach bardzo ważny. On zapewnia nie tylko byt, ale wyznacza ścieżkę życiową. Daje misję, którą nosi się w sercu. Życzę Wam, żebyście tą misję pielęgnowali, nabywali doświadczenia i zostali mistrzami w swoim fachu – przekazał przyszłym rzemieślnikom prezydent miasta Michał Pierończyk.

Dodajmy, że rudzki Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości zrzesza obecnie 68 zakładów, z czego 64 posiada uprawnienia do prowadzenia praktycznej nauki zawodu. Obecnie w 60 zakładach szkolonych jest w sumie 184 uczniów.


Komentarze