Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rzemieślnicze święto

23-03-2014, 10:12 Robert Polzoń

Rudzcy rzemieślnicy celebrowali swoje święto podczas uroczystej mszy świętej, która odbyła się w sobotę w kościele św. Barbary na Bykowinie. Zorganizował ją Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości oraz Spółdzielnia Rzemieślnicza „Budrem”. Eucharystie poprowadził abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.


-Chcemy podczas tej mszy złożyć wszystkie swoje radości i smutki oraz nadzieje i rozczarowania. Chcemy też w trakcie eucharystii objąć pamięcią wszystkich tych rzemieślników, których stwórca na przestrzeni minionych lat powołał do wieczności- mówił Grzegorz Skudlik, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Rudzie Śląskiej.

 

Msza odbyła się. ku czci patronów rzemieślników – św. Józefa i św. Klemensa. Św. Klemensa Dworzaka, patrona piekarzy i cukierników, wspominamy 15 marca. Wspomnienia św. Józefa, patrona wszystkich rzemieślników, przypadają na 19 marca.

 

-Każdego roku jest to już tradycją, że cechy rzemiosł Rudy Śląskiej organizują duże uroczystości z obecnością arcybiskupa. Można właściwie powiedzieć że od wielu lat mamy tu takie centralne uroczystości podsumowujące rzemieślnicze święto . Będziemy modlić się o to by nasze śląskie, rzemiosło które daje dzisiaj prawie 40 tysięcy miejsc pracy nie było marginalizowane. Rynki dyskutują dzisiaj przede wszystkim o obniżeniu kasztów pracy, przewidywaniu, innowacyjności i nowych talentach. My pod sobą zrzeszamy mnóstwo takich talentów-tłumaczy Jan Klimek, prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej.

 

Spółdzielnia Rzemieślnicza „Budrem” działa od 1968 roku, natomiast Rudzki Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości powstał prawie równocześnie z miastem w jego obecnym kształcie administracyjnym.

 

- Cieszę się obecnością wszystkich przybyłych i budowaniem pewnej tradycji rzemieślników. Przybyli modlą się za siebie nawzajem oraz o błogosławieństwo dla swoje pracy- mówił podczas uroczystej mszy abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

 

Obecnie w rudzkim cechu zrzeszonych jest aż 90 zakładów między innymi z takich branż jak  handel, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarnictwo, cukiernictwo oraz budownictwo.

 

 


Komentarze