Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rządowe wsparcie na drogi gruntowe

08-02-2023, 10:19 admin

Ponad 2 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzyma Ruda Śląska na realizację dwóch inwestycji drogowych. Obejmują one przebudowę gruntowych dróg dojazdowych przy ul. Siewnej i Reja w Kochłowicach oraz Noblistów Śląskich w Bielszowicach. W ten sposób powstaną tam nowe jezdnie i chodniki, przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz zainstalowane zostanie nowe oświetlenie.

Przyznane wsparcie stanowić będzie maksymalnie połowę wartości obu inwestycji. - Pozostałą kwotę dołożyć musimy z budżetu miasta. Jesteśmy na to przygotowani i takie środki mamy zabezpieczone. Posiadamy też niezbędną dokumentację oraz pozwolenia na budowę. Oznacza to, że po ogłoszeniu procedury przetargowej i następnie wyłonieniu wykonawców inwestycji, będziemy mogli od razu ruszyć z ich realizacją – zapowiada prezydent Michał Pierończyk.

1,4 mln zł, czyli ponad 2/3 z pozyskanego dofinansowania, przeznaczone będzie na przebudowę ul. Siewnej i fragmentu ul. Reja - pierwszej z nich na odcinku blisko 200 m, natomiast drugiej na odcinku 100 m. Zakres planowanych prac obejmuje wykonanie nowej nawierzchni jezdni z kostki betonowej, chodników oraz kanalizacji deszczowej. Wykonane ma zostać także nowe oświetlenie. W przypadku ul. Reja modernizacją objęto fragment ulicy, który nie został przebudowany w 2018 r., kiedy kompleksowo przebudowano tę ulicę, będącą wcześniej też drogą gruntową.

W przypadku ul. Noblistów Śląskich dofinansowanie z RFRD ma wynieść ponad 660 tys. zł. Inwestycja obejmuje budowę na odcinku 270 m jezdni, chodników oraz zjazdów z posesji. Przebudowana ma zostać kanalizacja deszczowa, a także zainstalowane nowe oświetlenie.

Aktualnie w mieście trwa realizacja innej inwestycji drogowej dofinansowanej z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mowa o przebudowie ul. Przedtorze i fragmentu ul. Dworcowej, dzięki której zmodernizowany zostanie układ drogowy w rejonie dworca w Chebziu, gdzie utworzone zostaną zatoki autobusowe, miejsca parkingowe oraz ciągi piesze i rowerowe. Powstaną nowe przejścia dla pieszych, stojak dla rowerów, odwodnienie drogi i oświetlenie uliczne. Całość inwestycji warta jest 2,5 mln zł, natomiast rządowe dofinansowanie wynosi 1,1 mln zł.

Miasto stara się o kolejne środki w ramach RFRD. W styczniu rudzcy samorządowcy złożyli dwa wnioski na tzw. zadania remontowe. Ubiegają się oni o łącznie 900 tys. zł, które miałyby zostać przeznaczone na remont dwóch ulic w Halembie – ul. Leśnej i Kłodnickiej.

Dwie drogi gruntowe, które przebudowane zostaną z wykorzystaniem środków z RFRD, nie będą ostatnimi, które w tym roku zmodernizowane zostaną w mieście. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia miasto przekazało teren budowy pod przebudowę 150-metrowej ul. Żeleńskiego w Rudzie. W ramach zadania wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa i sanitarna, oświetlenie uliczne oraz nowa jezdnia z kostki betonowej. Koszt robót wyniesie ponad 800 tys. zł, a całość ma być gotowa do połowy września.

W tym roku na wszystkie inwestycje drogowe miasto zamierza przeznaczyć blisko 152 mln zł.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze