Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruszyły próbne matury

10-03-2021, 09:05 Joanna Oreł

Ponad 500 uczniów ostatnich klas ponadpodstawowych z Rudy Śląskiej przystąpiło w ubiegłym tygodniu do próbnych egzaminów maturalnych. Potrwają one do 16 marca. Udział w testowych maturach organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jest nieobowiązkowe dla szkół. Egzaminy przeprowadzane są w trybie stacjonarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

W pierwszym dniu (3.03) odbył się egzamin z języka polskiego, do którego przystąpiło 561 uczniów. W czwartek (4.03) sprawdzana była matematyczna wiedza uczniów (555 maturzystów), a w piątek z języka angielskiego (438 uczniów). – Przystąpienie do matur próbnych było dobrowolne. Jedna ze szkół zrezygnowała z języka angielskiego, ponieważ dwa tygodnie wcześniej przeprowadzono w niej wewnętrzny test wiedzy uczniów z tego zakresu. Arkusze maturalne wykorzystywane będą tam w celu dokształcenia się przed właściwą maturą – informuje Ewa Fonfara, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

W egzaminach powinni uczestniczyć wyłącznie uczniowie, którzy nie mają żadnych objawów infekcji. Pomiędzy stolikami ma być zachowany dystans, obowiązkowa jest dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczek do momentu zajęcia miejsc. Nauczyciele nadzorujący uczniów mają za to obowiązek zasłaniania ust i nosa przez cały czas trwania egzaminu. Uczniowie korzystają wyłącznie z własnych przyborów, czy też z przyniesionej wody mineralnej.

Według wytycznych CKE próbne egzaminy maturalne mają być przeprowadzane wyłącznie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym. Ich wyniki nie mogą być podstawą do wystawiania ocen cząstkowych z poszczególnych przedmiotów. Właściwe egzaminy maturalne mają się w tym roku odbyć w terminie od 4 do 20 maja.

W Rudzie Śląskiej zgodnie z ogólnopolskimi wytycznymi uczniowie klas starszych, w tym maturalnych, uczą się w systemie zdalnym. Istnieje jednak możliwość konsultacji zarówno dla maturzystów, jak i uczniów ósmych klas, których także czekają egzaminy. – Tego typu konsultacje organizowane są równocześnie dla niewielkich grup uczniów i indywidualnie jest to ustalane przez każdą ze szkół – mówi Ewa Fonfara.


Komentarze