Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruszył Tydzień Godności

13-05-2013, 17:04 Agnieszka Pach

Klucze do miasta przekazane. Ten gest, jak co roku, otworzył obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

 

Radni wraz z zaproszonymi gośćmi zebrali się w poniedziałek w sali sesyjnej, na Uroczystej Sesji Rady Miasta, podczas której prezydent Grażyna Dziedzic przekazała niepełnosprawnym klucze do miasta. W trakcie spotkania przybliżono działania niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej oraz misję Olimpiad Specjalnych. Dodatkowo radni przegłosowali uchwałę w sprawie stanowiska Rady Miasta wobec sytuacji niepełnosprawnych mieszkańców miasta.

 

- Przekazuję wam ten klucz wiedząc, że jesteście osobami godnymi, żeby rządzić miastem. Jesteście uczciwymi obywatelami tego miasta i wiem, że oddając w wasze ręce władzę mogę być spokojna, że w tym mieście będą rządzić rzetelni i uczciwi obywatele. Niech w ten czas, w którym będziecie tym miastem rządzić, będzie w mieście radośnie, szczęśliwie, pogodnie i żeby ten tydzień był dla was wspaniałym doświadczeniem – mówiła Grażyna Dziedzic przed przekazaniem klucza.

 

 

- Bardzo dobrze jest odbierać klucze do bram miasta. Jest to dla nas zaszczyt i duże wyróżnienie. Planujemy spokojnie i dobrze rządzić miastem – tak o przejęciu władzy w mieście zgodnie mówili Katarzyna Pyrchała i Andrzej Borczyk, którzy w imieniu niepełnosprawnych odebrali klucze z rąk prezydent miasta.

 

 

Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest imprezą organizowaną w Rudzie Śląskiej już po raz jedenasty. Jest to czas pełen imprez skupiających się wokół problemu niepełnosprawności.

 

- Przede wszystkim ma to być kampania promocyjno – informacyjna na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu oraz propagujące aktywne postawy osób niepełnosprawnych. Wszystkie imprezy są okazją do podjęcia refleksji nad problematyką niepełnosprawności. Mają być także zachętą do podejmowania działań integracyjnych w różnych dziedzinach życia – tłumaczy Halina Ignor, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

 

 

W ciągu całego tygodnia odbywa się wiele imprez i konkursów. Do tej pory można było wziąć udział m.in. w Dniu Otwartym Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek „Relaks”, Dniu Edukacji Integracyjnej oraz Turnieju Szachowym i Warcabowym Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. To nie koniec atrakcji. Czekają jeszcze takie imprezy jak: Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Plener Artystyczny pod nazwą „Barwy Śląska”.Nie obędzie się też bez rywalizacji sportowej. Odbędzie się XVI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Olimpiada Radości” oraz Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Ci, którzy cenią sobie czas spędzony z rodziną organizatorzy zapraszają na pikniki rodzinne.

 

 


Komentarze