Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruszają zapisy na szczepienia

14-01-2021, 09:27 Joanna Oreł

Obecnie trwają szczepienia na COVID-19 osób z tzw. grupy zero. Jednak już od piątku (15.01) rozpoczną się zapisy dla kolejnych mieszkańców. Na początek będą to osoby powyżej 70. i 80. roku życia.

Kolejne etapy szczepień

Pierwsze szczepienia dla personelu medycznego z tzw. grupy „zero” zostały przedłużone do 14 stycznia. Obejmują one m.in. pracowników szpitali węzłowych, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych, a także uczelni medycznych. Do grupy „zero” zaliczają się także pracownicy firm współpracujących z placówkami medycznymi, administracyjni i pomocniczy, którzy pracują w placówkach medycznych oraz rodzice wcześniaków. Dotychczas w naszym mieście zaszczepionych zostało 580 pracowników Szpitala Miejskiego, teraz trwa szczepienie ok. 2000 pracowników tzw. okołomedycznych.

Z kolei 15 stycznia rozpocznie się rejestracja osób powyżej 60. roku życia. Najpierw ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat i potrwa do 21 stycznia. Później zarejestrować będą mogły się osoby, które skończyły 70 lat. W tym etapie zarejestrować będą mogli się też pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz przedstawiciele służb mundurowych (w tym Wojska Polskiego), a także nauczyciele.

W kolejnym etapie szczepień zgłosić będą się mogły osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi (zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Następnie na szczepienia będą mogli zapisać się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń związanych z epidemią. Szczepionka ma być też dostępna dla każdego bez względu na kwalifikację. Jeżeli ktoś nie będzie miał możliwości zaszczepienia się stacjonarnie, dostępne mają być mobilne punkty szczepień.

Jak można zarejestrować się na szczepienie?

E-skierowanie zostanie wystawione automatycznie dla osób, które są przypisane do danego etapu szczepień i ważne będzie 60 dni. Po tym terminie kolejne skierowanie może wystawić lekarz. Na szczepienie od 15 stycznia można zapisać się za pośrednictwem infolinii pod nr 989 oraz online przez Internetowe Konto Pacjenta, a także za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub osobiście w punkcie szczepień. Punkty szczepień można znaleźć na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie/slaskie.

Czy trzeba się zaszczepić?

Nie ma obowiązku zapisania się na szczepienie. Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Natomiast informacja o ewentualnym zaszczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Ponadto pacjent otrzyma zaświadczenie.


Komentarze