Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rusza budowa kolejnej ścieżki rowerowej

07-09-2018, 12:56 admin

Do końca roku w Rudzie Śląskiej powstanie kolejny odcinek drogi rowerowej. Właśnie przekazano teren budowy ścieżki wzdłuż części ul. 1 Maja. Na tym odcinku przebudowane zostanie również oświetlenie i wymieniona będzie sygnalizacja świetlna. Koszt inwestycji to prawie 2,6 mln zł, z czego 1,25 mln zł będzie pochodziło z dofinansowania Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

- Jednym z kluczowych działań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii było utworzenie Funduszu Solidarności - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – W Rudzie Śląskiej bardzo aktywnie pozyskujemy środki zewnętrzne na inwestycje, złożyliśmy więc również wnioski do nowego metropolitalnego programu – dodaje.

Dofinansowane rudzkie zadanie obejmuje budowę drogi rowerowej wzdłuż części 1 Maja wraz z wyznaczeniem szlaku rowerowego. – Na odcinku od skrzyżowania ulic 1 Maja i Tołstoja do ul. 1 Maja 360 rowerzyści będą poruszali się szlakiem rowerowym, wytyczonym ulicami Tołstoja i Kazimierza. Dalej, do zjazdu z ul. 1 Maja do gazowni, wzdłuż ulicy wybudowane zostanie 800 m drogi rowerowej. W ramach inwestycji przebudowane zostanie oświetlenie po wschodniej stronie ulicy oraz skrzyżowanie ulic 1 Maja i Hallera, gdzie zostanie też wymieniona sygnalizacja świetlna – informuje Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM. Koszt zadania został oszacowany na prawie 2,6 mln zł.

Metropolitalny Fundusz Solidarności powstał w celu niwelowania różnic w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego gmin tworzących Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię oraz w celu integracji i wsparcia gmin członkowskich w realizacji wspólnych przedsięwzięć. Środki na jego realizację zostały zaplanowane w budżecie G-ZM, a regulamin udzielania dotacji został przyjęty uchwałą Zarządu Metropolii.

Przypomnijmy, że Metropolia przyznała Rudzie Śląskiej dofinansowanie również do budowy nowego mostu nad Bytomką, realizowanej w ramach przebudowy ul. Piastowskiej. Plac budowy tej inwestycji został przekazany 11 lipca br. Wykonawca na realizację całego zadania ma 20 miesięcy, a sam most ma powstać jeszcze w tym roku. Dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności wyniesie 1,8 mln zł.

W Rudzie Śląskiej jest 77 km infrastruktury rowerowej. Kolejne 500 m ścieżki rowerowej z kostki betonowej powstanie przy okazji budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego. Z kolei na ukończeniu jest budowa 1,3 km drogi rowerowej od skrzyżowania ulicy Górnośląskiej i Gołębi do skrzyżowania ulic Obrońców Westerplatte i Kupieckiej.

W tegorocznym budżecie Rudy Śląskiej na inwestycje zarezerwowano prawie 162 mln zł, w tym ponad 82 mln zł na zadania drogowe. Najważniejsze wydatki w tym zakresie związane są z dalszą budową trasy N-S (ponad 44 mln zł), modernizacją dróg gruntowych (ponad 9,3 mln zł), budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej (prawie 8,8 mln zł) i przebudową ul. Piastowskiej (prawie 6 mln zł w 2018 r i 21 mln zł w latach następnych).

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


11-09-2018, 12:19
Obserwator napisał(a):

Kto wymyślił kostkę brukową na drogi rowerowe? Jazda po kocich łbach...

07-09-2018, 15:13
paszeko napisał(a):

grazyna dziedzic musi odejsc.