Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzkie drogi krzyżowe

12-04-2019, 10:30 admin

W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową /12 kwietnia/ ulicami Rudy Śląskiej przejdą uczestnicy Dróg Krzyżowych. Te tradycyjne nabożeństwa wielkopostne zorganizuje większość rudzkich parafii, niektóre wspólnie. Nad bezpieczeństwem wiernych czuwać będą Policja i Straż Miejska.

Taka forma przeżywania nabożeństwa Drogi Krzyżowej staje się coraz bardziej popularna. W Rudzie Śląskiej organizowana jest w większości parafii, które często razem z sąsiednimi wspólnotami organizują procesje z Krzyżem. Biorą w nich udział setki mieszkańców. Halembskie dwie parafie tradycyjnie już organizują wspólną Drogę Krzyżową. - Pierwsze siedem stacji odprawimy na terenie naszej parafii, a siedem następnych na terenie parafii Bożego Narodzenia – wyjaśnia ks. Bernard Drozd, proboszcz parafii MBR w Halembie. - Wspólna modlitwa pozwala mieszkańcom na chwilę refleksji nad wagą rozpoczynającego się właśnie Wielkiego Tygodnia, a atmosfera zadumy pomaga w duchowym przygotowaniu się do Świąt – dodaje proboszcz halembskiej parafii. Początek o godz. 19:00 w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej.

W dzielnicy Bykowina Droga Krzyżowa rozpocznie się z kolei o godz. 18.45 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam odprawionych zostanie 7 stacji, następnie modląc się wierni przejdą do kościoła pw. św. Barbary, gdzie odprawionych zostanie kolejne 7 stacji.

W piątek, po mszy wieczornej, z parafii Ducha Świętego wyruszy procesja z Krzyżem do kościoła pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego ulicami: Cynkową, Kokota, Bytomskiego, Osiedlową, Różyckiego, Jankowskiego, Katowicką i Zdziebkowskiej. Z kolei o 18:45 rusza Droga Krzyżowa ulicami Goduli i Orzegowa. Początek przy grocie obok kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w tej Drodze Krzyżowej, mogą wziąć udział w nabożeństwie w kaplicy szpitalnej, które rozpocznie się o godz. 15.00.

W dzielnicy Nowy Bytom Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 19:00 przy ul. Niedurnego 19 i przejdzie ulicami: Niedurnego, Czarnoleśną, Objazdową, Smolenia i Damrota do kościoła pw. św. Pawła Apostoła przy placu Jana Pawła II.

Z kolei w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 18:00 przy krzyżu przy ul. Orzeszkowej, a zakończy się na cmentarzu.

Droga Krzyżowa w parafii św. Marii Magdaleny w dzielnicy Bielszowice rozpocznie się o godz. 17:00 przed kościołem, następnie przejdzie ulicami: Ks. Niedzieli, Broniewskiego, Jasną, Sportowców i Kokota. Zakończy się na cmentarzu.

Tradycyjnie też w piątek przed Niedzielą Palmową w Parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach odprawiona zostanie Droga Krzyżowa ulicami usytuowanymi wokół kościoła. Początek o godz. 16.30.

Nad bezpieczeństwem uczestników dróg krzyżowych w Rudzie Śląskiej jak co roku czuwać będą policjanci oraz strażnicy miejscy. – Prosimy kierowców poruszających się ulicami, którymi przechodzić będą Drogi Krzyżowe o zachowanie szczególnej uwagi i dostosowanie się do komunikatów wydawanych przez funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej – apeluje Marek Partuś, komendant rudzkiej Straży Miejskiej.

Źródło: UM Ruda Śląska

 


Komentarze


12-04-2019, 17:06
Hahaha napisał(a):

Uśmiałem się. Mamy XXI wiek :))