Rudzki industrial
10-03-2014, 13:13 Monika Herman - Sopniewska
Rudzki industrial po raz kolejny stanął w obliczu studenckich aparatów. Tym razem do Rudy Śląskiej przyjechała grupa studentów z Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych wraz z grupą Słowaków z Bratysławy oraz Czechów ze Zlina. W programie warsztatów fotograficznych znajdą się m.in. rudzkie kopalnie, kolonia robotnicza przy ul. Raciborskiej oraz zespół ciepłowni przemysłowych Carboenergia.
- W ubiegłym roku prowadziliśmy projekt „Inspirująca Ruda” z udziałem studentów katowickiej ASP. Realizowane warsztaty są kontynuacją tych działań. Chcemy zainspirować młodych ludzi do nowego, twórczego spojrzenia na dziedzictwo industrialne Rudy Śląskiej. Miejsca te mają ogromny potencjał, również artystyczny, o czym świadczy fakt, że studenci po raz kolejny u nas goszczą – mówi Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
- Spodziewam się tego, że ta sesja pozwoli uchwycić te obiekty, które są jeszcze tu i teraz. Zdjęcia pozwolą zachować pamięć o tych miejscach, których za moment może już nie być. Chcielibyśmy, żeby to miasto, które jest oparte na wieżach szybowych, kominach hutniczych zachowało się w pamięci tych następnych pokoleń. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś z jakąś tam nostalgią będzie je wspominał - mówi Jacek Nocko, dyrektor ds. pracy KWK Pokój.
Dla studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie oraz Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie warsztaty w Rudzie Śląskiej rozpoczęły się w poniedziałek (10.03) spotkaniem z władzami miasta oraz przedstawicielami poszczególnych obiektów industrialnych. Następnie młodzi ludzie odwiedzą kolejno: wieżę wodną w Nowym Bytomiu, KWK „Pokój”, kolonię „Ficinus”, KWK „Halemba-Wirek”, KWK „Bielszowice”, zespół ciepłowni przemysłowych Carboenergia, szyb „Mikołaj”, kolonię „Staszica”, rudzką firmę RUDPOL OPA oraz kolonię zlokalizowaną przy ul. Raciborskiej. Czwartek dla studentów upłynie pod znakiem przygotowań do wystawy prac fotograficznych, która swoją pierwszą odsłonę będzie miała w piątek, 14 marca w Śląskim Parku Przemysłowo Technologicznym. Ekspozycja prezentowana będzie także w katowickiej ASP oraz we wspomnianych uczelniach z Czech i Słowacji.
Komentarze