Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rudzka kuźnia talentów

27-01-2015, 12:02 Dominika Kubizna

Sztuka inspiruje ją od dzieciństwa. Od prawie 30 lat ucząc w Młodzieżowym Domu Kultury, zaszczepia plastyczne pasje wśród swoich uczniów. Kibicuje im w sięganiu po kolejne trofea, zaznaczając, że droga jaką obrali, nie jest łatwa. Mimo tego wielu z jej podopiecznych podjęło wyzwanie, wiążąc swoją przyszłość ze sztuką. Do dziś chętnie odwiedzają oni swoją nauczycielkę, Bogusławę Trzcińską.

 

- W przyszłym roku minie 30 lat, odkąd w MDK prowadzone są zajęcia plastyczne. Jak to się zaczęło?


- Moja przygoda ze sztuką sięga czasów dzieciństwa. Inspirowało mnie starsze rodzeństwo oraz mama, która przejawiała zdolności manualne. Kredki, plastelina i farby były w domu na porządku dziennym. Wskazówki nauczycieli ze szkoły podstawowej sprawiły, że podjęłam naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. W 1986 roku objęłam etat nauczyciela w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej 1, który piastuję do dzisiaj. Obecnie jako magister wychowania plastycznego posiadam spore doświadczenie pedagogiczne.

 

- Na przestrzeni tych 29 lat pewnie wiele się zmieniło? Ujawniły się rudzkie „perełki” plastyczne?

 

- Można powiedzieć, że niektóre dzieci „rosną” w naszych murach, mamy więc okazję obserwować jak rozwija się ich talent. Pamiętam jedną z moich pierwszych uczennic, Dominikę Pawlas, która przyszła na zajęcia mając 5 lat. Widząc jej dojrzałość artystyczną, zachęciłam do uczęszczania na zajęcia ze starszą grupą. Pracowitość Dominiki pozwoliła jej na doskonalenie warsztatu malarskiego, dzięki któremu ukończyła liceum plastyczne oraz studia graficzne. To wspaniałe uczucie, gdy tacy uczniowie, a jest ich wielu, wracają po latach w mury Młodzieżowego Domu Kultury i dzielą się swoimi osiągnięciami. Niedawno miałam okazję uczestniczyć w wernisażu innej z moich uczennic, Dagmary Rzadkowskiej, która w ZSO nr 1 prezentowała swoje prace nawiązujące do sztuki japońskiej. Zachęcam do ich podziwiania.

 

- Sztuka to nie lada wyzwanie. O czym warto pamiętać, jeżeli chcemy z nią związać przyszłość?

 

- Swoim uczniom powtarzam, że bardzo ważny jest harmonijny rozwój. Nie ukrywam, że zajmowanie się sztuką jest trudne, ale staram się ich motywować i jednocześnie usamodzielniać. Jestem również otwarta na przyjęcie nowych uczniów, dlatego serdecznie zapraszam na zajęcia plastyczne do MDK-u.


Komentarze