Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzianin w światowej czołówce architektów

07-04-2021, 11:32 Joanna Oreł

Andrzej Truszczyński, architekt z Rudy Śląskiej, znalazł się w gronie najlepszych architektów Europy. Jury konkursu 40 Under 40 uznało go za jednego z najbardziej wpływowych młodych i obiecujących liderów projektowania oraz prekursorów współczesnej architektury.

The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies wraz z The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design od dwunastu lat spośród setek zgłoszonych kandydatów wybierają listę czterdziestu najlepszych projektantek i projektantów przed czterdziestym rokiem życia, czyli Europe 40 Under 40. Głównym założeniem corocznego programu jest prezentacja czterdziestu prekursorów architektury, których styl projektowy będzie odciskać swój ślad w kształtowaniu przestrzeni, w której będziemy żyć. Ta prestiżowa lista architektów ma na celu docenienie dotychczasowego dorobku, promocję i wspieranie ich twórczości. Jurorzy co roku pod uwagę biorą innowacyjność przygotowanych pod okiem architektów projektów, wykorzystanie przez nich najnowszych technologii oraz świadomość ekologiczną.

W gronie laureatów za rok 2020 znalazł się m.in. dr inż. arch. Andrzej Truszczyński z pracowni TK Holding, której siedziba mieści się w Rudzie Śląskiej. Jury konkursu Europe 40 Under 40 doceniło go m.in. za projekt ,,Fabryka Wody – Nowa Gontynka”, czyli kompleksu wypoczynkowo-rozrywkowo-kulturalnego z funkcją edukacyjną. Pozostałe projekty, które zdobyły uznanie i zadecydowały o przyznaniu nagrody Andrzejowi Truszczyńskiemu to Chełmski Park Wodny oraz Wodny Park Tychy. – Jest to bardzo ważna nagroda w moim dorobku. Większość dotychczasowych wyróżnień dotyczyła konkretnego obiektu, a tytuł 40 Under 40 jest podsumowaniem całego mojego dorobku, bo większość obiektów, które projektuję, jest tworzonych przez ok. dekadę. Tyle czasu mija od momentu postawienia pierwszej kreski aż do realizacji obiektu – mówi dr inż. arch. Andrzej Truszczyński. – Satysfakcja jest tym większa, że wcześniej w gronie 40 Under 40 znalazły się osoby, które są moimi wzorami i autorytetami, jeżeli chodzi o osiągnięcie architektoniczne. Mamy na myśli m.in. Roberta Koniecznego (pochodzącego z Katowic nagradzanego na całym świecie architekta – przyp. red.), czy Bjarke Ingelsa (słynnego duńskiego architekta – przyp. red.) – dodaje.

Katalog z pracami zwycięzców dostępny będzie pod koniec maja 2021 r., a oficjalna ceremonia wręczenia nagród planowana jest na listopad 2021 r. w Atenach, jeżeli tylko sytuacji związana z pandemią na to pozwoli.

Dla architekta Andrzeja Truszczyńskiego nagroda Europe 40 Under 40 nie jest jedyną w ostatnim czasie. W 2020 roku został on finalistą World Architecture Festival także za projekt Parku Wodnego w Tychach. Natomiast jesienią ubiegłego roku otrzymał prestiżową nagrodę German Design Award. Pod koniec 2020 r. Andrzej Truszczyński obronił doktorat z grywalizacji architektury i to właśnie te interdyscyplinarne podejście projektowe oraz charakterystyczny styl przekonały jury do wpisania rudzkiego architekta na listę najlepszych architektów.

– Wszelkie te nagrody są zwieńczeniem wielu lat pracy, oczywiście całego zespołu, bo przy budowie poszczególnych obiektów pracuje ponad 100 specjalistów z różnych branż, Jest to sukces wszystkich, którzy uczestniczyli w tym procesie – podkreśla Andrzej Truszczyński. – Obecnie w ramach naszej pracowni realizujemy kilka projektów. Jesteśmy w trakcie budowy obiektu Fabryka Wody w Szczecinie. Realizujemy też obiekty deweloperskie oraz hotelowe. Ponadto rusza budowa nowej sauny zewnętrznej w Wodnym Parku Tychy, która właśnie otrzymała swoją nazwę – księżniczka Daisy. Czekamy również na realizację naszego projektu Szkoły Podstawowej w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach przy ul. Szkolnej. Przetarg na budowę ma ruszyć jeszcze w tym roku – wylicza nagrodzony tytułem Europe 40 Under 40.


Komentarze