Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rudzianie zadecydowali

09-04-2024, 14:55 Joanna Oreł

Znamy wyniki wyborów samorządowych w Rudzie Śląskiej. Pewne jest to, że 21 kwietnia w drugiej turze wyborów na prezydenta naszego miasta zmierzą się obecnie urzędujący Michał Pierończyk (I tura – 46,92 proc. głosów) oraz Marek Wesoły, kandydat PiS-u (I tura – 26,18 proc.). Jeżeli chodzi o Radę Miasta, to najwięcej mandatów zdobyli kandydaci właśnie Prawa i Sprawiedliwości, a w Sejmiku Województwa Śląskiego będziemy mieli trzy przedstawicielki Rudy Śląskiej.

W szranki o fotel prezydenta miasta stanęło czterech kandydatów – Arkadiusz Grzywaczewski (KW Śląska Rodzina), Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka), Arkadiusz Pilarz (KKW Koalicja Obywatelska) oraz Marek Wesoły (KW Prawo i Sprawiedliwość). Ostatecznie najwięcej głosów otrzymali obecnie urzędujący Michał Pierończyk (46,92 proc., czyli 19 312 ważnie oddanych głosów) oraz poseł i kandydat PiS-u Marek Wesoły (26,18 proc., czyli 10 775 ważnie oddanych głosów). To właśnie oni zmierzą się w drugiej turze, z uwagi na to, że żaden z kandydatów nie uzyskał 50 proc. głosów. – Serdecznie dziękuję za oddane na mnie głosy w I turze wyborów na prezydenta miasta Ruda Śląska. Jestem niezwykle wdzięczny za prawie 47-procentowe poparcie, najwyższe od 2010 roku w glosowaniu w I turze na urzędującego prezydenta, co przełożyło się aż na 19312 głosów! Bardzo się z tego cieszę i proszę o zaufanie oraz ponowne głosowanie 21 kwietnia w II turze wyborów. Przy okazji gratuluję wszystkim wybranym do Rady Miasta – komentuje wynik wyborów prezydent i kandydat na ten urząd Michał Pierończyk.

– Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w niedzielnych wyborach i poszli oddać na mnie głos. Szczególnie dziękuję oczywiście wszystkim tym, którzy oddali głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta. Dzięki Państwa głosom Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w Rudzie Śląskiej. Mam nadzieję, że już za dwa tygodnie będziemy wspólnie decydować o Rudzie Śląskiej. Już dzisiaj zapraszam Was do wyborów w dniu 21 kwietnia, a na dziś jeszcze raz szczere słowa podziękowania – mówi Marek Wesoły, poseł oraz kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej.

Podczas niedzielnych wyborów oprócz prezydenta miasta rudzianie wybierali radnych, którzy będą przez kolejne pięć lat zasiadać w Radzie Miasta Ruda Śląska. Znamy już nazwiska osób, na których „postawili” mieszkańcy. Najwięcej głosów i mandatów uzyskali kandydaci z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (26,01 proc. i 9 mandatów), a następnie Koalicji Obywatelskiej (24,27 proc. i sześć mandatów) oraz KWW Michała Pierończyka (20,05 proc. i także sześć mandatów). Na czwartym miejscu uplasował się KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni (11,66 proc., jeden mandat) i kolejno KWW Współpraca i Rozwój (9.09 proc., dwa mandaty) oraz KW Śląska Rodzina (7,47 proc., jeden mandat).

Z okręgu nr 1 w szeregi Rady Miasta dostali się: Wioletta Nowak, Krzysztof Piechaczek i Jarosław Drożniewicz (KW Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Stiller i Krzysztof Mejer (KKW Koalicja Obywatelska), Aleksandra Skowronek i Agnieszka Płaszczyk (KWW Michała Pierończyka) oraz Magdalena Szpotan (KWW Współpraca i Rozwój).

Z okręgu nr 2 radnymi zostaną: Dariusz Wesoły i Stefania Krawczyk (KW Prawo i Sprawiedliwość), Arkadiusz Pilarz (KKW Koalicja Obywatelska), Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka) i Piotr Topolski (KWW Współpraca i Rozwój).

W okręgu nr 3 mieszkańcy zadecydowali, że przez kolejne pięć lat w Radzie Miasta reprezentować będą ich: Kazimierz Myszur i Katarzyna Korek (KW Prawo i Sprawiedliwość), Łukasz Wodarski i Marian Makula (KKW Koalicja Obywatelska), Anna Krzysteczko i Witold Hanke (KWW Michała Pierończyka) oraz Arkadiusz Grzywaczewski (KW Śląska Rodzina).

Z kolei z okręgu nr 4 do Rady Miasta dostali się: Mariusz Pakuza i Marcin Pierończyk (KW Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Wypior (Trzecia Droga), Krzysztof Rodzoch (KKW Koalicja Obywatelska) oraz Ewa Chmielewska (KWW Michała Pierończyka).

Jest to oczywiście wstępny skład, zależny od tego, jaki będzie wynik II tury wyborów na prezydenta (chodzi o stanowiska wiceprezydentów i kandydatów, którzy być może ,,wskoczą” na ich miejsca w Radzie Miasta).

Z dużym sukcesem wybory zakończyli rudzcy kandydaci do Sejmiku Województwa Śląskiego. Nasze miasto w jego szeregach reprezentować będzie Dorota Tobiszowska (KW Prawo i Sprawiedliwość, 16,16 proc. ważnie oddanych głosów w okręgu wyborczym nr 5, czyli 28 721 głosów na kandydata), Aleksandra Poloczek (KKW Trzecia Droga PSLPL2050 Szymona Hołowni, 8,74 proc. głosów, czyli 15 534 głosów na kandydata) oraz Urszula Koszutska (KKW Koalicja Obywatelska, 10,41 proc. głosów, czyli 18 503 głosów na kandydata). Poza tym do Sejmiku z naszego okręgu wchodzą Adam Koczyk z Zabrza (KO) oraz Maria Nowak (PiS) z Chorzowa.

Frekwencja w wyborach w Rudzie Śląskiej wyniosła 41,77 proc.


Komentarze