Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzianie przeciw uciążliwym zapachom

07-06-2018, 09:04 admin

Ruda Śląska przyłącza się do apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie w Polsce rozwiązań prawnych umożliwiających samorządom skuteczną walkę z uciążliwościami zapachowymi. - Samorządy muszą mieć skuteczne narzędzia, aby rozwiązywać te problemy. Obecne prawo takich narzędzi nam nie daje. Dlatego zachęcam mieszkańców do włączenia się w akcję Siemianowic Śląskich i podpisanie petycji - mówi prezydent Grażyna Dziedzic. Podpisy są zbierane do 13 czerwca.

"Uciążliwości zapachowe generowane przez zakłady przemysłowe oraz punkty zagospodarowania odpadów są często miejscami występowania konfliktów społecznych, które z powodu braku podstaw prawnych, odpowiednich przepisów regulujących kwestie uciążliwości są trudne, a wręcz niemożliwe do rozwiązania. (.) Apelujemy do Pana Premiera o rozpoczęcie pilnych prac legislacyjnych, których efektem będzie wdrożenie regulacji prawnych oraz procedur postępowania, pozwalających na szybkie i efektywne ograniczenie odorów, będących utrapieniem wielu gmin i miast w Polsce" - czytamy w petycji.

Akcję zbierania podpisów pod apelem w sprawie ustawy antyodorowej koordynują władze Siemianowic Śląskich. - Kwestia czystego powietrza i uciążliwości odorowych nie jest problemem o charakterze lokalnym, ale całego regionu, a w przypadku bezpieczeństwa ekologicznego - problemem ogólnopolskim - zaznacza prezydent Rafał Piech.

Rudzianie, którzy chcą wpisać się na listę, mogą zrobić to do 13 czerwca br. w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta (plac Jana Pawła II 6). Organizatorzy przygotowali też petycję online dostępną pod adresem https://www.petycjeonline.com/w_sprawie_ustawy_odorowej. Apel wraz z podpisami popierających go osób zostanie następnie przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu przez delegację samorządowców Metropolii.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze