Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzianie pomagają rudzianinowi

19-07-2018, 14:39 Agnieszka Lewko

Dawni członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie” po raz kolejny pomagają. Tym razem zorganizowali zbiórkę na specjalistyczny wózek dla  sześcioletniego Pawła Nantki, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe oraz padaczkę lekooporną.

- Długo znamy się z rodzicami Pawełka, bo byliśmy członkami ZPiT „Rudzianie”. Niedawno zadzwoniła do mnie mama Pawełka i powiedziała, że mają duży problem, bo dziecko rośnie, jest coraz bardziej ciężkie i dlatego muszą kupić dla niego specjalny wózek - tłumaczyła Agata Długokęcka, współorganizatorka zbiórki. - Niestety jego koszt jest bardzo wysoki, bo wynosi 15 tysięcy złotych, z czego 3 tysiące rodzice uzyskali z Narodowego Funduszu Zdrowia, a 12 trzeba było dołożyć. Dlatego postanowiliśmy zmobilizować siły i zorganizować publiczną zrzutkę, która pomoże zebrać potrzebne fundusze - dodała. 

Pawełek urodził się zdrowy, ale w szpitalu doszło do zakażenia agresywną bakterią, na skutek czego przeszedł zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, sepsę, wstrząs septyczny, doszło też do zatrzymania akcji serca. Niedotlenienie spowodowało duże uszkodzenia mózgu. Wszystko to spowodowało, że dziecko ma kilkadziesiąt napadów padaczkowych dziennie, źle widzi, nie potrafi siedzieć, nie mówi, ale wszystko rozumie, jednak nie umie komunikować się z otoczeniem. Specjalistyczna, wielokierunkowa i codzienna rehabilitacja daje efekty, bo Paweł jest coraz silniejszy i próbuje sam siadać.

- Chociaż Paweł do końca życia będzie niepełnosprawny to jego rodzice marzą o tym, żeby potrafił siedzieć  i o tym, chociaż prawdopodobnie to marzenie się nie spełni, żeby umiał chodzić - zaznaczyła Agata Długokęcka.

Fundusze na specjalistyczny wózek Kimba Neo, który umożliwi chłopcu spacery raz bezpieczną podróż w aucie i autobusie przedszkolnym, jeśli uda się zebrać to i tak zbiórka  pieniędzy na „zrzutce” potrwa jeszcze do 9 sierpnia. Wszystkie środki powyżej 12 tysięcy zł, zostaną przeznaczone na rehabilitacje i leczenie Pawła. Koszt jego miesięcznego leczenia wynosi około 6 tysięcy zł. Warto też odwiedzić facebook’owy profil „Pawełkowa grupa wsparcia”, gdzie można lepiej poznać problemy tego chorego chłopczyka.

Zbiórka na wózek to nie jedyna akcja charytatywna przygotowana przez byłych członków ZPiT „Rudzianie”. W marcu br. zorganizowali oni koncert charytatywny w Miejskim Centrum Kultury, podczas którego m.in. można było wspomóc leczenie Pawła Nantki.  - Koncert był wspaniały, a ludzie, którzy chcieli pomóc, wypełnili całą salę, w której panowała wspaniała, rodzinna atmosfera, a hojność ludzi podczas licytacji i kiermaszu oraz zakończenie koncertu wspólnym śpiewem i tańcem na scenie z zespołem Universe pokazały nam, że to co robimy jest potrzebne  – podkreśliła Długokęcka.


Komentarze