Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzianie opanowali Panamę

04-02-2019, 14:29 Joanna Oreł

Kolejne święto młodzieży z całego świata za nami! Tym razem na Światowe Dni Młodzieży 2019 młodzi ludzie zjechali do Panamy. Wśród nich znaleźli się także rudzianie, w tym m.in. grupa z parafii pw. św. Wawrzyńca i Antoniego, która do Ameryki Środkowej wyjechała wraz z grupą z kościoła pw. św. Anny w Lędzinach. Z Wirku oraz z Lędzin wyjechały w sumie 24 osoby (w tym 13 rudzian). W Panamie spędzili oni prawie 20 dni.

Jednak przygotowania do ŚDM w Panamie rozpoczęły się już w 2016 roku zaraz po powrocie ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Nasze przygotowania rozpoczęły się od marzenia, które z dnia na dzień stawało się coraz bardziej realne, aż do momentu, w którym stało się faktem. Jednak nie udałoby się nam to bez pomocy - naszego księdza proboszcza, Rycerzy Kolumba i parafian – podkreśla Natalia, która podróżowała do Panamy razem z grupą z Wirku.

W ramach tegorocznych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w parafii w Rudzie Śląskiej zorganizowano liczne wydarzenia. - Przygotowaliśmy m.in. studniówkę panamską, Kino Panama, tematyczne spotkania w parafialnej kawiarence, które miały na celu przybliżenie kultury krajów, w których odbyły się ŚDM. Pomogliśmy również przy organizacji Rodzinnego Festyny Parafialnego – wylicza Marta, jedna z uczestniczek pielgrzymki.

Prawdziwa przygoda rozpoczęła się 16 stycznia od wylotu z Krakowa do Amsterdamu i z Amsterdamu do Panamy. Następnie młodzież z Rudy Śląskiej i Lędzin uczestniczyła w Dniach Diecezji w Colón-Kuna Yala. - Miejscowa młodzież hucznie przywitała nas na lotnisku. Po tańcach, śpiewie i rozmowach udaliśmy się do rodzin, które gościły nas w swoich domach – wspomina pielgrzym Artur.

Jak podkreślają rudzianie – sam czas spędzony w Colón pozostanie na długo w ich pamięci. - Spędzaliśmy czas z młodzieżą z całego świata, ponieważ w diecezji Colón przebywały grupy z czternastu państw – podkreśla Natalia. - Razem wybraliśmy się na wycieczkę do Portobello, odwiedzaliśmy domy chorych parafian, uczestniczyliśmy w Christotece oraz przedstawialiśmy kulturę naszego państwa, uczestnicząc w prezentacjach grupowych. Pobyt w diecezji zakończył się niedzielą spędzoną z rodzinami goszczącymi nas w swoich domach. W poniedziałek rano pojechaliśmy do stolicy, aby rozpocząć kolejny etap przygody – dodaje.

Następnym przystankiem było miasto Panama City. - Zostaliśmy zakwaterowani w nowych rodzinach i tak rozpoczęliśmy nowy etap naszej podróży. W poniedziałek (21.01) wieczorem w parafii p.w. św. Judy Tadeusza odbyło się uroczyste powitanie pielgrzymów, w którym uczestniczyliśmy. Panamczycy przedstawili nam tradycyjne stroje i tańce panamskie – opowiada Marta.

We wtorek (22.01) młodzi pielgrzymi z Wirku i Lędzin pojechali na Cinta Costera, by uczestniczyć w mszy powitalnej pielgrzymów z całego świata. Środa (23.01) była polskim dniem w Panamie. Odbyła się m.in. wspólna katecheza oraz uroczysta msza w Albrook Mall dla Polaków przebywających w Panamie. - W czwartek (24.01) po kolejnej katechezie i mszy świętej udaliśmy się ponownie na Cinta Costera, by przywitać Papieża Franciszka. Wtedy wysłuchaliśmy Jego pierwszej homilii – mówi Artur.

Kolejny dzień przysporzył kolejnej dawki wrażeń i emocji związanych ze Światowym Dniami Młodzieży, kiedy to po ostatniej polskiej katechezie, która była połączona z mszą świętą, młodzież uczestniczyła w Drodze krzyżowej, której przewodniczył Papież Franciszek. Punktem kulminacyjnym były jednak sobota i niedziela. - W sobotę około południa udaliśmy się na wydarzenia centralne na Kampus Jana Pawła II. Tam odbyło się czuwanie z papieżem połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. Po spędzonej pod gołym niebem nocy o godzinie 8 uczestniczyliśmy w uroczystej mszy rozesłania, której przewodniczył papież. Na sam koniec Papież Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w 2022 roku – podsumowuje Natalia.

Po centralnych wydarzeniach młodzież z Rudy Śląskiej i Lędzin udała się do miasteczka Santa Clara, gdzie odpoczywała, wspominając niezapomniane Światowe Dni Młodzieży.


Komentarze