Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzcy policjanci świętowali

11-07-2018, 15:30 Agnieszka Lewko

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i czuwanie nad porządkiem w Rudzie Śląskiej to główne zadania rudzkich policjantów, którzy w środę (11.07) obchodzili swoje święto. W Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu odbyła się uroczystość, podczas której nie zabrakło życzeń i podziękowań za trud włożony w wykonywaną pracę, a także wręczenia nagród oraz awansów na wyższe stopnie policyjne.

- To uroczystość jest szczególna dla policjantów, ponieważ otrzymujemy w ten dzień szacunek, uznanie i wdzięczność za trud wkładany w naszą codzienną służbę. Zawód policjanta nie jest łatwym zawodem i jest służbą, dlatego policjant  musi odznaczać się zaangażowaniem, poświęceniem i profesjonalizmem, realizując na co dzień swoje zadania i obowiązki. Jednak przede wszystkim policjanci muszą nieść pomoc drugiemu człowiekowi - podkreślił inspektor Grzegorz Strzęciwilk, Komendant Miejski Policji w Rudzie Śląskiej.  - Z roku na rok statystyki w naszym mieście pokazują, że przez zaangażowanie policjantów spada wskaźnik przestępczości i wzrasta wykrywalność sprawców. Teraźniejszość przyniesie policjantom kolejne wyzwania - dodał.

Podczas obchodów święta policjantom podziękowano za ich służbę oraz złożono życzenia na kolejne lata pracy. Z kolei 94 policjantów otrzymało nominacje na wyższy stopień policyjny, a 20  nagrody Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Nadane zostały także nagrody honorowe oraz odznaczenia członkom NSZZ Policji.

- Rok temu w czasie obchodów święta policji, oceniając pracę policjantów z pozycji władz samorządowych, mówiłem o tym, że osiągnęliście tak wysoki poziom, że trudno będzie wejść jeszcze wyżej. Okazało się, że jednak można. Dziękuję za tę służbę, która nie jest łatwa i nie zawsze doceniona przez mieszkańców, ale mimo wszystko uważam, że robicie dobrą robotę, za co należą się słowa podziękowania. Wszystkiego najlepszego i utrzymujcie nadal tak wysoki poziom. Mam nadzieję, że ta praca będzie przynosić Wam wiele satysfakcji - dziękował policjantom Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.  - Dziękuję za rzetelną i ofiarną służbę i jestem zaszczycony, że mogę pełnić funkcję komendanta w garnizonie rudzkim. Dziękując za Wasze zaangażowanie i za to, że nie bacząc na przeszkody zdecydowanie i skutecznie realizujecie niełatwe zadania służbowe, życzę, aby ten trud znajdował uznanie mieszkańców, a policyjny mundur cieszył się ich szacunkiem - dodał komendant Strzęciwilk.

Warto dodać, że w ciągu ostatnich pięciu lat liczba postępowań wszczętych przez rudzką policję spadła o ponad połowę. Wyraźnie zmniejszyła się także  liczba przestępstw kryminalnych, rozbojów, pobić, kradzieży z włamaniem czy kradzieży samochodów.  Dla przykładu w roku 2013 wszczęto prawie 4,7 tys. postępowań, a w 2017 było ich nieco ponad 2,5 tys. Zmalała również liczba postępowań w zakresie samych przestępstw kryminalnych. W 2013 roku odnotowano ich 3780, a w 2017 już tylko 1842. 


Komentarze