Ruda Śląska wyróżniona!
06-06-2014, 09:25 Sandra Hajduk
Ruda Śląska nagrodzona wyróżnieniem w konkursie „Gmina przyjazna ekonomii społecznej”. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego nagrodził dziś jego laureatów. Wśród przesłanych zgłoszeń oceniano m.in. współpracę miast z podmiotami należącymi do sektora ekonomii społecznej, formalne wsparcie, zaangażowanie w ich inicjatywy oraz stosowanie klauzul społecznych w zamówieniach publicznych.
- To kolejna okazja, by pogratulować efektywnych działań podmiotom z rudzkiego sektora ekonomii społecznej – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Dzięki ich działaniom aktywizowane i przywracane społeczeństwu są osoby mniej zaradne życiowo. Dla wielu z nich to szansa na rozpoczęcie „nowego życia” - dodaje.
Ekonomia społeczna to jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Nadrzędnym celem nie jest w niej osiągnięcie zysku, ale działania na rzecz ludzi, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie na rynku pracy. W Rudzie Śląskiej takie działania prowadzi m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach Klubu Integracji Społecznej, który w tym roku pozyskał, z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponad 80 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczono na kompleksową aktywizację zawodową 30 bezrobotnych w ramach programu „Podmiot zatrudnienia socjalnego partnerem Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w realizacji kontraktów socjalnych” oraz 110 tys. zł w ramach konkursu „Gminne programy aktywizacji społeczno–zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego”.
- Projekt będzie realizowany dwutorowo – mówi Anna Rucińska z Klubu Integracji Społecznej. – Obejmie działania na rzecz poprawy i zwiększenia gminnego zasobu mieszkaniowego w 10 lokalach socjalnych oraz 2 mieszkaniach chronionych, jak i aktywizację zawodową osób bezrobotnych, będących klientami pomocy społecznej – dodaje.
Aktywizacja realizowana będzie poprzez udział w cyklu zajęć z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej w Klubie Integracji Społecznej. Zajęcia ukierunkowane będą na pracę nad motywacją do podjęcia zatrudnienia oraz przygotowanie uczestników do skutecznego poszukiwania pracy, w tym rozmowy z pracodawcą. W trakcie spotkań uczestnicy, dzięki specjalistom z Powiatowego Urzędu Pracy, zapoznają się z działalnością spółdzielni socjalnych. Po ukończonych zajęciach realizowane będą prace społecznie użyteczne na terenie miasta, które obejmą m.in. odśnieżanie w okresie zimowym, sprzątanie otwartych terenów czy likwidację nielegalnych wysypisk śmieci.
- Działania w ramach projektów przyczynią się do wzmocnienia nabycia nawyków pracowniczych wśród uczestników. Projekt pozwoli także na poprawę wizerunku Rudy Śląskiej poprzez systematyczne porządkowanie najbardziej zaniedbanych terenów – tłumaczy Krystian Morys dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej- W założeniu prowadzone działania mają mieć także wpływ na poprawę wizerunku osób bezrobotnych korzystających z pomocy MOPS, jak i zwiększenie solidarności społecznej przez włączanie uczestników społeczności do pracy w okolicach swojego miejsca zamieszkania – dodaje.
Osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym pomaga też Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej. Pracuje w nim ponad 120 osób, w tym 90 osób niepełnosprawnych. - Podstawowym zadaniem RZAZ-u jest rehabilitacja społeczna i zawodowa - mówi dyrektor Joanna Nawa. – Naszych podopiecznych postrzegamy nie poprzez ich ograniczenia, ale poprzez możliwości jakimi dysponują. Stosowane w zakładzie działania rehabilitacyjne mają pomóc osobom niepełnosprawnym zyskać taki stopień samodzielności, która pozwoli na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wyprowadzenie na rynek pracy finalizuje nasze starania. W ciągu minionego roku już czterech pracowników RZAZ opuściło Zakład i podjęło pracę na otwartym rynku. Nadal systematycznie się kontaktujemy stąd wiem, że są bardzo zadowoleni ze zmiany, jaka zaszła w ich życiu. To dla mnie i moich współpracowników największa nagroda - podkreśla.
Warto dodać, że na terenie Rudy Śląskiej działa Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, który prowadzi Rudzka Agencja Rozwoju „Inwestor”. Ośrodek oferuje m.in. wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej oraz osób, które są zainteresowane uzyskaniem wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej. Wsparcie to obejmuje: szkolenia, doradztwo i usługi informacyjne. W „Inwestorze” można też uzyskać wsparcie szkoleniowo-doradcze i finansowe na założenie spółdzielni socjalnej. Co ważne, wszystkie usługi świadczone w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej są nieodpłatne. W mieście osoby zagrożone wykluczeniem mogą korzystać też z warsztatów terapii zajęciowej, oferty Powiatowego Urzędu Pracy czy Biura Porad Obywatelskich.
- Cieszę się, że w Rudzie Śląskiej tak wiele podmiotów realizuje projekty z zakresu ekonomii społecznej. To bardzo ważne w czasach, gdy wartość pracownika na komercyjnym rynku mierzy się w odniesieniu do zysków, jakie przynosi on firmie. W tej sytuacji ekonomia społeczna jest szczególnie ważna, stanowi bowiem istotną przeciwwagę dla takiego stanu rzeczy. Dzięki niej prawdziwą wartością staje się nie zysk, ale integracja i rozwój społeczności - komentuje prezydent Dziedzic.
Źródło: UM Ruda Śląska
Komentarze