Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska w wiosennym obiektywie

17-04-2019, 09:55 Joanna Oreł

Tradycyjnie już wiosną Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej rozpoczęło akcję sadzenia kwiatów w poszczególnych dzielnicach naszego miasta. Na początku kwietnia nasadzono 30 tysięcy bratków. Wiele miejsc nabrało barw także dzięki roślinom cebulowym, których łącznie posadzono 137 tys. Są to głównie krokusy, narcyzy, tulipany, szafirki, kamasje i czosnek. – Rozpoczęte w 2015 roku przez MPGM TBS Sp. z o.o. i Miasto Ruda Śląska ukwiecenie oraz zwiększenie bioróżnorodności miasta nabiera z każdym rokiem większego tempa. Na początku wiosny możemy podziwiać tego efekty w każdej z 11 dzielnic miasta – podkreśla Bogusław Waćko, prezes MPGM TBS Sp. z o.o.

W tym roku kwiaty (bratki) posadzone zostały m.in. w dolinie przy ul. Zgrzebnioka w Bykowinie, w parku przy ul. Parkowej w Nowym Bytomiu, na zieleńcu przy ul. Dunajewskiego w dzielnicy Ruda, na zieleńcu przy ul. Bytomskiej w Orzegowie, a także w Parku Strzelnica w Bielszowicach. To jednak dopiero początek. – W tym roku postanowiliśmy zwiększyć ukwiecenie m.in. na terenie Rowu Rudzkiego przy ul. Bujoczka w dzielnicy Ruda, gdzie zostały ustawione donice z kwiatami. Nowym miejscem, gdzie posadzono kwiaty, jest również tzw. piekarok przy ul. Kościelnej w dzielnicy Ruda. Ponadto obecnie trwają dalsze prace upiększające na rondzie turbinowym przy ul. 1 Maja. Planujemy tam kontynuować zeszłoroczne prace związane z wykładaniem agrowłókniny i kory, jak również dosadzenie roślin wieloletnich – mówi Wioletta Szmatłoch, kierownik Biura Utrzymania Zieleni MPGM TBS Sp. z o.o.

Teraz czas na pielęgnację. – Staramy się, aby każda dzielnica miasta miała swój ukwiecony kawałek zieleni. Nasadzone na wiosnę bratki wymagają stałej opieki i fachowej pielęgnacji. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki terenów miejskich. Podlewanie, odchwaszczanie, uzupełnianie skradzionego kwiatostanu to niemalże codzienność dla pracowników spółki – wylicza Wioletta Szmatłoch.

Warto dodać, że to nie koniec tegorocznych działań spółki, jeżeli chodzi o nasadę kwiatów w naszym mieście. Kolejne nasadzenia planowane są na maj i czerwiec. – Będą to głównie begonie stale kwitnące, begonie dragon i kanny. Nasadzimy również hortensje bukietowe, Koleus Blumego tj. pokrzywki brazylijskie, trawy miskant i jałowce – zapowiada Wioletta Szmatłoch.

Równie ciekawie zapowiada się przyszły rok, kiedy to w kilku miejscach w naszym mieście MPGM TBS Sp. z o.o. planuje założyć łąki kwietne. – Obecnie analizujemy sprawę pod kątem kosztów założenia, utrzymania, jak również sprawdzamy miejsca, które będą miały charakter łąk kwietnych. Chcemy mieć pewność, że wybrane miejsca okażą się do tego odpowiednie i podobnie jak to miało miejsce z nasadzonymi roślinami cebulowymi, będą pełniły one funkcję estetyczną dla mieszkańców, a także zwiększą bioróżnorodność głównie dla owadów zapylających – mówi prezes Bogusław Waćko.

Przypomnijmy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego zarządza w naszym mieście terenami zielonymi o łącznej powierzchni 207 ha (w tym są parki, zieleńce, miejskie tereny zieleni oraz zieleń w pasach drogowych).

 


Komentarze