Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska w wiosennej odsłonie

29-04-2022, 14:50 Joanna Oreł

Jak co roku o tej porze w mieście prowadzona jest wiosenna akcja nasadzeń kwiatów m.in. na rondach, zieleńcach, w parkach i w pasach drogowych w centralnych punktach poszczególnych dzielnic. Oprócz roślin sezonowych oko cieszą również budzące się do życia te wieloletnie. Posadzone w mieście kwiaty i rośliny wieloletnie można liczyć już w dziesiątkach tysięcy sztuk, jednak jak podkreślają pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które zarządza zielenią miejską, problemem od lat pozostają notoryczne kradzieże roślin.

MPGM TBS prowadzi nasadzenia roślin cebulowych, krzewów oraz łąk kwietnych na zieleńcach i w pasach drogowych, a także przy okazji nowych inwestycji, takich jak m.in. Trakt Rudzki. Zajmuje się również sadzeniem roślin wieloletnich na dawnych klombach i kwietnikach, gdzie niegdyś były kwiaty sezonowe, nasadzeniami roślin sezonowych w donicach i wazach oraz roślin wieloletnich na rondach. Efekty tego możemy podziwiać m.in. w ostatnich tygodniach, gdzie w wielu miejscach w mieście zakwitły kwiaty. – I tak kolejno rośliny cebulowe możemy obserwować m.in. przy ulicy Nowary, przy ul. 1 Maja w kilku dzielnicach miasta oraz przy ul. Górnośląskiej. Są to obecnie głównie narcyzy, szafirki i tulipany. Rośliny cebulowe i nasadzenia wieloletnie znajdują się ponadto m.in. w lokalizacjach takich jak park przy ul. Parkowej w dzielnicy Nowy Bytom, planty przy ul. Czajkowskiego w dzielnicy Wirek oraz planty przy ul. Tuwima w dzielnicy Wirek – wylicza Natalia Czarnota z Biura Utrzymania Zieleni MPGM TBS Sp. z o.o.

Upiększone roślinami wieloletnimi zostały z kolei m.in. klomby na zieleńcu przy ul. Szyb Powietrzny oraz na Plantach Żwirki i Wigury w Rudzie i na zieleńcu przy ul. PCK Bielszowicach. Natomiast kwiaty sezonowe, tj. bratki wielkokwiatowe, nasadzono m.in. na skwerze przy Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach, na zieleńcu przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie, a także w Parku Koksownia w Orzegowie. Dodatkowo większość rond w Rudzie Śląskiej zostało na nowo zagospodarowanych lub odświeżonych. Chodzi m.in. rondo przy ul. Zabrzańskiej w Rudzie oraz te łączące DTŚ z rondem Unii Europejskiej w Chebziu.

– Rośliny wieloletnie na terenie miasta można już liczyć w dziesiątkach tysięcy sztuk. Niestety w wielu lokalizacjach, a w szczególności na odcinkach Traktu Rudzkiego, dochodzi do licznych kradzieży i dewastacji. Koszt uzupełnienia tychże roślin jest bardzo wysoki, a czynności pracochłonne – podkreśla Bogusław Waćko, wiceprezes MPGM TBS. – W tym miejscu apelujemy do mieszkańców, aby stanowczo reagować na tego typu zachowania i od razu zgłaszać wszelkie incydenty na Straż Miejską, która będzie odpowiednio reagować, jak również wykorzystywać zapisy monitoringu z kamer, których liczba sukcesywnie jest zwiększana na terenach parków i zieleńców miasta – dodaje.

Obecnie MPGM TBS zarządza zielenią miejską o powierzchni około 213,5 ha. W ostatnich miesiącach w utrzymanie spółki przeszły m.in. takie inwestycje jak Park Koksownia Orzegów, strefa relaksu w Dolinie Kochłówki, tężnia solankowa w dzielnicy Bykowina, terenowe trasy rowerowe w Parku Strzelnica, park linowy przy ul. Kolberga, strefa relaksu Ficinus w Wirku oraz zrewitalizowany park przy ul. Parkowej. W najbliższym czasie dojdzie do tego park przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu (część Traktu Rudzkiego) oraz rewitalizowany obecnie Plac Niepodległości w Goduli.


Komentarze