Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska w obliczu koronawirusa [WYWIAD]

31-03-2020, 12:00 Joanna Oreł

Zamknięte place zabaw, obiekty sportowe, instytucje kultury, pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, czy apel o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich. Między innymi w ten sposób Ruda Śląska próbuje zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. O funkcjonowaniu miasta w tym trudnym okresie rozmawiamy z prezydent Grażyną Dziedzic.

– Pani prezydent, od prawie miesiąca Polacy żyją tematem pandemii koronawirusa, a od kilku dni ulice naszego miasta świecą pustkami. Jak sytuacja ta wpływa na zarządzanie miastem?
– Nigdy nie myślałam, że widok pustych ulic i chodników będzie dla mnie powodem do zadowolenia… To zaprzeczenie wszystkiego, co do tej pory robiłam w swojej pracy samorządowej, dążenia do tego, żeby Ruda Śląska była tętniącym życiem organizmem miejskim. No ale cóż… Tak teraz trzeba. Właśnie tak powinno funkcjonować miasto w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Mam nadzieję, że mieszkańcy nadal będą stosowali się do zaleceń służb sanitarnych oraz wprowadzonych przez rząd restrykcji.

– Pani także zarządziła wprowadzenie pewnych ograniczeń dla mieszkańców. Jakich?
– Gdy już było wiadomo, że mamy pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, to od razu zaczęliśmy wdrażać szereg rozwiązań, aby chronić naszych mieszkańców. Odwołaliśmy imprezy, wydarzenia i spotkania z mieszkańcami, zamknęliśmy instytucje kultury, baseny miejskie, hale sportowe, a następnie stadion lekkoatletyczny i Burloch Arenę. Zamknęliśmy też miejskie place zabaw, czy świetlice prowadzące zajęcia profilaktyczno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży. Ponadto w trosce o naszych mieszkańców ograniczyliśmy do minimum możliwość wejścia do Urzędu Miasta, a części pracowników zleciliśmy pracę zdalną. Nie oznacza to jednak, że urzędnicy nie pracują. Pilne i niezbędne sprawy można cały czas załatwić drogą elektroniczną lub telefoniczną. To działa. Z naszych statystyk wynika, że mamy o 30% więcej połączeń telefonicznych, o 40% więcej spraw nadesłanych drogą e-mailową i 70% więcej spraw kierowanych przez elektroniczną platformę ePUAP. Podobnie wygląda to w przypadku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Chcę jednak uspokoić mieszkańców, że wszystkie należne im świadczenia zostaną wypłacone. Teraz najważniejsze jest, aby pozostać w domach, gdy tylko jest to możliwe. Dlatego też od kilku dni apelujemy o to na ulicach miasta za pośrednictwem syren Centrum Zarządzania Kryzysowego. W ostatni czwartek podjęłam kolejne kroki. Zwróciłam się z apelem do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie działań zmierzających do zmiany terminu wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja. W naszym mieście do głosowania uprawnionych jest 106 tysięcy wyborców. Dodatkowo w pracę podczas wyborów zaangażowanych będzie ok. 1300 osób. To m.in. członkowie komisji wyborczych, operatorzy informatyczni, pracownicy urzędu miasta, straż miejska, czy policja. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną i zapewnienie bezpieczeństwa tym wszystkim ludziom, nie widzę innej możliwości niż przesunięcie wyborów na inny termin. Nie wszystkim może się to podoba, ale pamiętajmy, że jest to czas społecznej mobilizacji i trzeba zrobić wszystko, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii.

– To decyzje na już. A co będzie później?
– Sytuacja jest dynamiczna, więc działamy na bieżąco, ale nie bez obaw patrzymy także w przyszłość. Pamiętajmy, że wielu przedsiębiorców zmuszonych było zawiesić działalność, czy to ze względów ekonomicznych, czy bezpieczeństwa. Część z nich może nie przetrwać na rynku, bo nie osiąga dochodów, a musi ponosić koszty. Dlatego też przygotowaliśmy pakiet ulg i zwolnień dla firm, które najbardziej odczują ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa. Ich właściciele mogą ubiegać się o możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty podatku bądź umorzenie zaległości podatkowych, a także obniżenie opłaty czynszowej za wynajem lokali gminnych. Wstrzymujemy ponadto upomnienia i wezwania do zapłaty oraz egzekucję zaległości za marzec i kwiecień. Kolejny instrument wsparcia to zwolnienie z opłaty za odbiór odpadów na czas zawieszenia działalności, żeby z tego jednak skorzystać, trzeba złożyć tzw. deklarację „zerową”.

– Pomoc przedsiębiorcom jest niewątpliwie bardzo ważna, ale czy nie zachwieje ona finansów miasta? Tracicie przecież w ten sposób dochody do budżetu miasta. Jaka to może być kwota?
– Na tym etapie jeszcze tego nie wiemy. Wszystko zależy od tego, ilu przedsiębiorców zgłosi się do nas z wnioskiem o pomoc. Nie będę jednak ukrywać, że cios, jaki otrzymamy, będzie podwójny. W ubiegłym roku rząd wprowadził obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent oraz zwolnienie z podatku osób do 26. roku życia. W ten sposób już utraciliśmy część kluczowych dochodów budżetowych, przez co mamy ogromne problemy. Dziś chcemy wspierać przedsiębiorców, ale to również odbije się na finansach miasta. Jednak czas na dokładne wyliczenia przyjdzie później, bo dzisiaj to „wróżenie z fusów”. Ani na to czas, ani miejsce. Teraz musimy skupić się na zapewnieniu mieszkańcom bezpieczeństwa.

– Porozmawiajmy jeszcze o szkołach. Nieubłaganie zbliżają się terminy egzaminów ósmoklasisty oraz matur. Minister edukacji narodowej zarządził, że od 25 marca nauka ma odbywać się na odległość. Tymczasem pierwszego dnia dwa systemy, z których korzystają uczniowie i nauczyciele, mówiąc kolokwialnie „padły”, bo nie wytrzymały obciążenia.
– Gdyby to ode mnie zależało, to przełożyłabym egzaminy na później, bo ich przeprowadzenie w tej sytuacji będzie bardzo trudne. To pierwsza sprawa. Poza tym jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami oświatowymi i staramy się wspólnie rozwiązywać pojawiające się problemy. Dyrektorzy i nauczyciele skontaktowali się już z rodzicami uczniów, by przekazać im wstępne informacje odnośnie tego, jak do 10 kwietnia będzie wyglądało nauczanie w nowej formule. Uczniowie uzyskają dostęp do materiałów dydaktycznych oraz zadań, na podstawie których nauczyciele wystawią oceny. W tym miejscu mam prośbę również do rodziców, aby w miarę możliwości wspierali swoje dzieci w nauce i dbali, aby pozostały one w domach. Pamiętajmy, to nie są dodatkowe wakacje, ferie, urlop, czy czas na spotkania ze znajomymi lub wyjazdy! To czas, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych.

– Ale chyba nie jest jeszcze źle, bo w statystykach dla Rudy Śląskiej wykazano tylko trzy przypadki zakażenia koronawirusem (stan na 31 marca, godz. 10).
– Proszę pamiętać, że to są przypadki potwierdzone. Nie wiemy, ile tak naprawdę osób może być zakażonych, bo chorobę mogą przechodzić bezobjawowo, albo dopiero objawy się u nich pojawią. Nie ma co się przywiązywać do tych statystyk, bo na pewno ulegną one zwiększeniu. Co do tego nie ma wątpliwości. Ale to od nas w dużej mierze zależy, jak będzie rosła krzywa zachorowań. Obecnie oprócz ostrożności czy higieny ważna jest również dyscyplina, a przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Dlatego niezwykle ważna jest szczerość i prawdomówność w kontaktach ze służbami medycznymi. Nie możemy zatajać żadnych faktów dotyczących naszego stanu zdrowia, a także informacji o kontaktach z osobami zakażonymi, bo może to się skończyć tragicznie! Trzeba pamiętać, że personel medyczny, który miał kontakt z chorą osobą, musi przejść obowiązkową kwarantannę i tym samym nie może on leczyć pacjentów! Sam również może zachorować. Dlatego z tego miejsca proszę wszystkich mieszkańców – nie obawiajcie się mówić prawdy. Nikt nie ma prawa nas winić czy oceniać z powodu choroby. Wiem, że zdarza się, że ze strony innych – zamiast wsparcia – na chorych wylewa się fala kpin czy hejtu. A przecież zakazić może się każdy. Nikt z nas nie wie, czy nie „złapał” wirusa np. w sklepie. Dlatego zamiast oceniać i krytykować – wspierajmy się i okazujmy zrozumienie.

– Jest jednak też wiele pozytywnych zachowań, jak chociażby oferty zrobienia zakupów osobom starszym, czy też akcja szycia maseczek dla personelu medycznego.
– Oczywiście, że tak! Jest wiele osób, które chcą nieść pomoc. Jestem im za to bardzo wdzięczna, zwłaszcza że często są to oddolne inicjatywy. My jako Urząd Miasta zaangażowaliśmy się w akcję naszego hufca „Zakupy dla seniora”. Każda osoba potrzebująca może zgłosić się do Centrum Zarządzania Kryzysowego, które przekaże rudzkim harcerzom listę produktów, ci natomiast zrobią zakupy i przyniosą je do domu. Seniorzy chętnie korzystają z tej opcji, dzięki czemu nie narażają się na możliwość zakażenia. Takich akcji jest więcej i zachęcam, by z nich korzystać. A swoją drogą – to niesamowite, jaką ludzie mają w sobie potrzebę pomagania, jak potrafimy się mobilizować i jednoczyć w trudnych sytuacjach. To piękne i niezwykłe, a przede wszystkim dobrze o nas świadczy jako o ludziach i społeczeństwie.


Komentarze


01-04-2020, 10:38
Tatoneta napisał(a):

Jak będzie przebywało odbieranie bonów i talonów wpuszczać będą po 3 osoby a przed opieką bedzie kolejka. Talony można wykupić w danych sklepach więc musimy sie nararzać jazdom do sklepu środkiem transportu jak i również w sklepie. To proszę nam powiedzieć jak mamy sie nie narażać

01-04-2020, 10:31
Basik napisał(a):

To w końcu chodzić w maskach czy nie

01-04-2020, 08:57
ADI61 napisał(a):

Pani Prezydent prosze aby Pani przekazała Straży Miejsiej aby zajęła się pijakami pod sklepami za sklepami w parkach to jest największe zarażenia jak dla obywateli tak jak dla ekspendienek proszę aby tym się zajac