Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska w GZM

15-05-2013, 18:36 Monika Herman - Sopniewska

Rudzcy radni chcą, by Ruda Śląska ponownie przystąpiła do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Podczas  nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjęli oni uchwałę w tej sprawie. Kończy ona zamieszanie formalne wywołane zaakceptowaniem przez Radę Miasta zamian w statucie GZM zwykłą, a nie bezwzględną większością głosów, co spowodowało wykluczenie miasta z Metropolii Silesia. Teraz o przyjęciu Rudy Śląskiej do związku zdecyduje Zgromadzenie Ogólne GZM.

 

„Współpraca miasta w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego pozwala na zacieśnienie współpracy i efektywniejszą realizację zadań publicznych dla dobra mieszkańców konurbacji śląskiej” - czytamy w uzasadnieniu uchwały przygotowanej przez dwóch radnych PO Jarosława Kanię i Grozmaniego. W uzasadnieniu radni podkreślili też, że dobrym przykładem współpracy miast w ramach GZM jest podpisanie przez Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów i Zabrze porozumienia w sprawie wspólnego utrzymania Drogowej Trasy Średnicowej. Jak podkreślili, dzięki tej inicjatywie zostanie poprawione bezpieczeństwo i komfort podróży, a dodatkowo miasto może zaoszczędzić na utrzymaniu DTŚ.

 

 

Ruda Śląska straciła członkostwo w Górnośląskim Związku Metropolitalnym z powodu zapisów artykułu 36. statutu GZM. Stanowi on, że jeżeli gminy w ciągu 6 miesięcy od przyjęcia zmian w statucie przez Zgromadzenie Ogólne GZM, nie zaakceptują ich stosownymi uchwałami, to tracą członkostwo w związku. Wprawdzie Ruda Śląska podjęła uchwałę w tej sprawie, ale zrobiła to zwykłą, a nie bezwzględną większością głosów. Podobne „wypadki przy pracy”, zdarzyły się radnym Mysłowic i Piekar Śląskich. Podjęta uchwała nie sprawia jednak, że Ruda Śląska „za automatu” staje się członkiem Związku. Zgodnie ze statutem GZM władze Rudy Śląskiej muszą bowiem najpierw jeszcze złożyć odpowiedni wniosek, a zgromadzenie GZM musi podjąć stosowną uchwałę w tej sprawie.

 

Górnośląski Związek Metropolitalny został powołany siedem lat temu przez 14 gmin Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Podstawowym celem związku jest utworzenie dynamicznie rozwijającego się wielkomiejskiego ośrodka, zdolnego do skutecznej konkurencji z innymi ośrodkami metropolitalnymi w kraju i w Europie. Aktualnie miastami członkowskimi GZM są Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Sosnowiec, Tychy i Zabrze. W dalszym ciągu poza GZM pozostają Piekary Śląskie i Ruda Śląska.Zakończyła się sesja Rady Miasta - radni debatowali nad przyłączeniem miasta Ruda Śląska do Górnośląskiego Związku Metropolitarnego.  Uchwałę przyjęto - 20 głosami za.

 

źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


16-05-2013, 20:23
Rudzianin napisał(a):

Drodzy radni ! To bledna,bezsensowna decyzja !! GZM to zbedny,polityczny twor,obecnie kierowany przez politycznego prezydenta miasteczka,ktory sprawny top menedzer poprowadzilby lepiej na 1/2 etatu !! To bezsensowne tracenie gminnych pieniedzy !! Ten nieudany twor-GZM i tak nie moze dlugo przetrwac w tej humorystycznej-politycznej postaci ! Chyba ze pilnie pokieruja nim P.Uszok lub Frankiewicz ! Nikt powaznie nie traktuje Kostempskiego i GZM pod jego kierownictwem !! Biedni Radni -macie wpadke za wpadka ! Pytam-co by bylo w Rudzie gdyby nmie fenomen zarzadczv Prezydent Dziedzic !

16-05-2013, 13:50
karol napisał(a):

I znów zamiast pieniądze inwestować we własne miasto, to radni przekazują je do jakiegoś debilnego GZM, a później narzekają, że p. prezydent nie inwestuje w mieście. to jest chore

16-05-2013, 13:48
bea napisał(a):

GZM to ściema i wyciąganie kasy z miast i powoli miasta zaczynają wychodzić z GZM - przykład Katowice, a nasi radni jak zwykle na opak!!! Dobrze, że za rok wybory samorządowe, bo na pewno po takich decyzjach radni PO już w niej nie zasiądą!!!