Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska to dla nich nowy dom

15-03-2022, 12:49 Joanna Oreł

Nadawanie numerów PESEL, nauka języka polskiego, dalsza zbiórka darów, zapewnienie dzieciom warunków do nauki, rozszerzenie bazy noclegowej oraz wsparcie w poszukiwaniu pracy – to kolejne działania, które realizowane są w mieście dla uchodźców napływających z Ukrainy.

– W związku z wejściem w życie tzw. specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy rozpoczęliśmy nadawanie numerów PESEL uchodźcom. Realizujemy to w nowym systemie i na stanowiskach, które do tej pory wykorzystywane były do standardowej obsługi w Wydziale Spraw Obywatelskich. Dlatego apeluję do mieszkańców o wyrozumiałość przy załatwianiu swoich spraw, np. meldunkowych – poinformowała po poniedziałkowym (14.03) posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

W hali MOSiR-u w Nowym Bytomiu cały czas trwa zbiórka darów dla Ukraińców. Część z nich transportowana jest dla potrzebujących na Ukrainie oraz uchodźców oczekujących przed przejściami granicznymi, a z części artykułów niezbędnych do życia mogą skorzystać osoby, które już do nas przybyły. Obecnie najbardziej potrzebne są konserwy do łatwego przygotowania posiłków oraz kasza gryczana (jeden z podstawowych produktów spożywczych na Ukrainie). Zbiórka prowadzona jest w magazynie centralnym przy ul. Hallera 16.

Równolegle tworzone są kolejne miejsca schronienia dla Ukraińców. – W tej chwili w miejscach noclegowych organizowanych przez miasto przebywa ponad 80 uchodźców. Dodatkowo 200 Ukraińców pod swój dach przyjęły osoby prywatne, które skontaktowały się z nami poprzez Centrum Zarządzania Kryzysowego. Mamy świadomość, że jeszcze więcej obywateli Ukrainy schronienie znalazło u swoich rodaków mieszkających w Rudzie Śląskiej lub u polskich rodzin, które „na własną rękę” zapewniły im schronienie – mówi prezydent Dziedzic. – Kolejni uchodźcy napływają do naszego miasta, dlatego już teraz mamy przygotowaną salę gimnastyczną SP nr 1, gdzie będą lokowani nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. W odwodzie czekają jeszcze cztery inne lokalizacje – dodaje.

Dla Ukraińców organizowane są także bezpłatne kursy języka polskiego (szkoły AngloMan i Szybki Angielski Ruda Śląska). Ponadto miasto szuka osób znających język ukraiński, które mogą pomóc w komunikacji z naszymi sąsiadami. – Do naszego miasta przybywa coraz więcej uchodźców, w tym przede wszystkim kobiet i dzieci, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie. Musimy zrobić wszystko, by zapewnić im bezpieczne schronienie i warunki do przeżycia. By pomoc była efektywna, potrzebny jest dialog i wzajemne zrozumienie. Dlatego zwracamy się do wszystkich osób, które znają język ukraiński oraz polski z prośbą o pomoc w charakterze tłumacza. Na pewno mamy w Rudzie Śląskiej takie osoby, które prócz umiejętności mają wielkie serca i nie pozostają obojętni na los uchodźców – apeluje Grażyna Dziedzic. Zgłoszenia w tej sprawie można przesyłać na adres: pomoc.ukrainie@ruda-sl.pl (imię, nazwisko, numer telefonu, stopień znajomości języka polskiego i ukraińskiego, dostępność czasowa).

Z ukraińskimi uchodźcami przebywającymi w Rudzie Śląskiej odbyło się także oficjalne spotkanie, aby przekazać im podstawowe informacje na temat pobytu w Polsce. – Poinformowałem ich również, od kiedy i gdzie będą mogli wyrobić sobie PESEL oraz załatwić wiele podstawowych spraw w mieście. Ukraińcy najbardziej interesowali się możliwością podjęcia pracy oraz edukacją ich dzieci – przekazał po niedzielnym spotkaniu w salce parafii pw. św. Pawła wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Przypomnijmy, że Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej przygotował specjalną stronę internetową z propozycjami pracy dla uchodźców przebywających w naszym mieście (rudaslaska.praca.gov.pl). Ofert pracy można również szukać na stronie internetowej oferty.praca.gov.pl.

Z kolei aby ułatwić ukraińskim dzieciom (aktualnie jest ich ok. 30) start w rudzkich szkołach i przedszkolach, zainicjowana została zbiórka przyborów szkolnych (m.in. kredek, farbek, bloków, zeszytów czy piórników). Rzeczy te także można przekazywać do hali MOSiR-u przy ul. Hallera 16.


Komentarze