Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska rozbłyśnie na święta

01-12-2021, 10:54 Joanna Oreł

Do 4 grudnia na ulicach Rudy Śląskiej zainstalowanych zostanie ponad 100 ozdób świetlnych, dzięki którym będzie można poczuć klimat zbliżających się świąt. W mieście ustawione zostaną także rzeźby przestrzenne, a na rynku pojawi się 10-metrowa choinka.

– Zawsze staramy się, żeby w Rudzie Śląskiej czuć było zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Niestety, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie skromniej niż zazwyczaj – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Mam jednak nadzieję, że mimo wszystko świąteczna iluminacja umili czas mieszkańcom – dodaje.

Światełka i dekoracje przestrzenne 3D (aniołki, gwiazdy, bombki z kokardą, bombki na gałązce oraz choinki i śnieżynki) zostaną zamontowane m.in. na słupach oświetlenia ulicznego. W kilku miejscach instalowane będą także wolnostojące ozdoby przestrzenne. – Pojawią się one na przykład na placu Jana Pawła II. Będą to sanie z reniferami, do których będzie można wejść i zrobić sobie zdjęcie. Na rynku stanie także okazała choinka z podświetlanymi kokardami – mówi prezydent Dziedzic.

Choinka, która ustawiona zostanie na rudzkim rynku, będzie miała 10 metrów wysokości, a na jej górze pojawi się świecąca gwiazda 3D. Choinkę oplatać będą szarfy z podświetlonymi na niebiesko kokardami oraz bombki w kolorach srebrnym i niebieskim.

Oświetlony zostanie również zabytkowy wagon tramwajowy na rondzie w Chebziu, który zaświeci trzema kolorami –  dach będzie biały, a jego boki różowo-fioletowe. Z kolei przed kopalnianymi wagonikami na rondzie w Halembie stanie ciągnący je renifer, a w nich samych pojawią się prezenty.

Koszt świątecznego oświetlenia miasta w tym roku wyniesie prawie 160 tys. zł (wynajem, montaż, utrzymanie, konserwacja, ewentualne naprawy oraz demontaż). W ubiegłym roku była to kwota bliska 150 tys. zł.


Komentarze