Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska przyjazna rowerzystom

22-09-2017, 08:37 UM Ruda Śląska

Ruda Śląska otrzymała certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. Dziś władze miasta odebrały to wyróżnienie podczas VIII Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike-Expo. Konkurs był zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze. Obecnie w Rudzie Śląskiej rowerzyści mają do dyspozycji ponad 73 km tras. Właśnie rusza kolejna inwestycja tego typu.

Systematycznie rozbudowujemy infrastrukturę rowerową. Ścieżki budujemy zarówno przy okazji prowadzonych inwestycji drogowych, jak i przy istniejących już ulicach. Do tego dochodzą tory rowerowe. Przyznany nam certyfikat jeszcze bardziej mobilizuje do utrzymania tego trendu – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Idea organizowania konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom” powstała w 2012 roku podczas ustanowienia w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Roku Turystyki Rowerowej. - Konkurs ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów i stawiają na promocję aktywnego wypoczynku na rowerach. Tworzą rowerową infrastrukturę, pokazują się poprzez organizacje rowerowych imprez i akcji oraz stają się coraz bardziej przyjazne dla rowerowych podróżników – piszą organizatorzy.

W tegorocznej edycji konkursu certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” w kategorii gmin miejskich od 100 do 200 tysięcy mieszkańców Ruda Śląska otrzymała obok Kalisza, Koszalina i Rzeszowa. Wyróżnienia zostały wręczone 21 września podczas trwających w Kielcach VIII Międzynarodowych Targów Rowerowych Bike-Expo.

W Rudzie Śląskiej rozpoczęła się właśnie budowa liczącej ponad 2 km dróg rowerowych, które  do końca roku powstaną wzdłuż ul. Zabrzańskiej, łącząc ul. Chryzantem /przy granicy z Zabrzem/ z ul. Niedurnego /przy zjeździe z DTŚ/. Ścieżka zlokalizowana zostanie poza jezdnią i chodnikiem, a w niektórych miejscach oddzielona będzie od ulicy pasami zieleni. Na terenie Chebzia poprowadzona będzie na zasadach ogólnych ul. Styczyńskiego, następnie Szafranka, przez zabytkowe osiedle robotnicze, dalej zaś przez tory kolejowe, kostką wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Niedurnego, gdzie łączyć się będzie z obwodową trasą rowerową. Inwestycja kosztować będzie miasto niecałe 900 tys. zł.

Udogodnieniem dla wielbicieli dwóch kółek będzie też licząca 1,3 km ścieżka, która połączy istniejącą przy ul. 1 Maja drogę rowerową z ul. Górnośląską. Ścieżka poprowadzona zostanie wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte i Katowickiej. Na odcinku od centrum handlowego Plaza do ronda Górników ulica zostanie zawężona, odnowiona zostanie też jej nawierzchnia. Wyremontowany zostanie również odcinek ul. Katowickiej. – Wyłoniony jest już wykonawca robót, zaś zakończenie inwestycji planujemy na maj/czerwiec 2018 roku – tłumaczy Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Infrastruktura dla rowerzystów zostanie również zmodernizowana w ramach trwającej przebudowy ul. Górnośląskiej od ul. Gwareckiej do ul. Pośpiecha. Dotychczas po stronie północnej na całej długości tego odcinka ul. Górnośląskiej znajdowały się chodniki i ścieżki rowerowe odseparowane od siebie oraz jezdni pasami zieleni i ten układ się nie zmieni. Natomiast po stronie południowej podobne rozwiązanie zostanie zastosowane od ul. Gwareckiej do ul. Poloczka. Także w ramach przebudowy ul. Piastowskiej w Rudzie, na odcinku od ul. Konopnickiej do granicy z Bytomiem, powstaną ścieżki rowerowe poza jezdnią. Miasto ma już dokumentację projektową, rozpoczęcie prac planowane jest na 2018 rok. Dokumentacja przygotowywana jest też na przebudowę ul. Wolności od ul. Bankowej po skrzyżowanie z ul. Zabrzańską.

Kolejne zmiany w rudzkiej sieci dróg rowerowych dotyczyły będą liczącej około 30 km obwodowej trasy rowerowej. Miasto zleciło wykonanie dokumentacji związanej z „ulepszeniem” jej trzech etapów. Pierwszy projekt zakłada budowę ścieżki przy ul. Niedurnego na odcinku od ul. Podgórze do ul. Planty Kowalskiego. Droga rowerowa będzie przebiegała w miejscu dotychczasowej zieleni przydrogowej. Druga inwestycja powstanie w Kochłowicach, wzdłuż ul. Kochłowickiej, na odcinku od ul. Oświęcimskiej do wiaduktu autostrady A4. Ostatnia dokumentacja uwzględniała będzie odcinek od ul. Joanny do ul. Karola Goduli przez ulice Starą i Pawła.

W przyszłości rowerzyści doczekają się również bezpiecznego przejazdu na odcinku od wiaduktu autostrady A4 do ul. Nowy Świat przy przejeździe kolejowym w Halembie. Na tym odcinku ul. Halembskiej w pasie zieleni powstanie ścieżka i chodnik. Trwają prace projektowe, podobnie jak w przypadku ścieżki rowerowej wzdłuż ul. 1 Maja, na odcinku od gazowni do ul. Tołstoja, która połączy istniejące aktualnie ścieżki.

W najbliższym czasie wyłoniony zostanie też wykonawca prac projektowych związanych z budową kilku ścieżek rowerowych na granicy Wirku, Czarnego Lasu i Bielszowic. Pierwsza z nich łączyła będzie nowy odcinek ul. Bukowej ze skrzyżowaniem ulicy Głównej i Różyckiego. Droga poprowadzona zostanie wzdłuż ul. 1 Maja, obok Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Dalej trasa kontynuowana będzie deptakiem zlokalizowanym między ulicami 1 Maja i Kokota wprost do ul. Głównej. Odcinki drogi rowerowej powstaną też: od skrzyżowania na Czarnym Lesie wzdłuż ul. Kokota do ul. Cynkowej oraz ul. Czarnoleśnej do ul. Kazimierza. Ścieżka rowerowa powstanie też na całym odcinku ul. Głównej, od strony północnej. Przy szpitalu łączyła się będzie ze ścieżką, która powstanie wzdłuż ul. Kokota, na odcinku Cynkowa - Partyzantów.

Bielszowice doczekają się też ścieżki, która połączy ul. Bielszowicką z ul. Gęsią. Trasa pobiegnie ulicą Bielszowicką, Powstańców Śląskich, za Domem Kultury, następnie ulicą Ogrodniczą i Kokota do Gęsiej, gdzie łączyła się będzie z istniejącą ścieżką prowadzącą do granicy z Zabrzem. – Dokumentacja projektowa powinna być gotowa do końca przyszłego roku – zapowiada Bartosz Wójcik.

W Rudzie Śląskiej jest ponad 15,6 km dróg rowerowych, 3,7 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 4 km pasów ruchu dla rowerów. Do tego dochodzi blisko 58 km szlaków rowerowych. Łącznie daje to rowerzystom do dyspozycji ponad 73 km tras. Miasto buduje również tory rowerowe. Tory typu pumptrack w ostatnich latach powstały w dzielnicach Bielszowice, Bykowina, Halemba i Ruda, a tor do jazdy terenowej na rowerze na Burloch Arenie w dzielnicy Orzegów.


Komentarze


23-09-2017, 14:41
Iza napisał(a):

Infrastruktura super, ale proszę zadbac o to, co mamy. Ścieżka rowerowa w kierunku ul. Ligocka lasy panewnickie nie da sie przejechac z powodu rozlewisk.

22-09-2017, 15:58
Rowerzysta napisał(a):

Szczególnie warta zauważenia na ulicach w Rudzie jest coraz większa ilość rowerów elektrycznych.