Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruch wahadłowy na skrzyżowaniu ul. Nowy Świat i Halembskiej

18-08-2021, 11:23 Joanna Oreł

Od środy, 18 sierpnia na połączeniu ulic Nowy Świat i Halembskiej zostanie wprowadzony ruch wahadłowy, związany z rozpoczynającą się kompleksową przebudową tego odcinka. Inwestycja jest warta prawie 2,1 mln zł i powinna zakończyć się wiosną 2022 roku.

Świat i Halembska położone są w dzielnicy Halemba, a inwestycja dotyczy miejsca, gdzie obie drogi przeplatają się na odcinku ok. 170 metrów (formalnie jest to część ul. Nowy Świat). Miejsce to położone jest w pobliżu autostrady A4, z którą ul. Nowy Świat łączy się przez ul. 1 Maja. Na tym właśnie odcinku od 18 sierpnia wprowadzony zostanie ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną. W celu uniknięcia korków zalecany jest objazd ulicami 1 Maja i Bielszowicką.

W rejonie, który zostanie przebudowany, brak jest obecnie chodników, a oświetlenie zapewniają oprawy sodowe na słupach betonowych. Przy wschodnim rozgałęzieniu drogę przecina linia kolejowa. – Inwestycja jest kompleksowa. Oprócz wymiany nawierzchni obejmuje również budowę ciągu pieszo-rowerowego od strony południowej, ścieżki rowerowej od strony północnej oraz ścieżki i chodnika na zmianę z ciągiem pieszo-rowerowym po jednej stronie ul. Halembskiej w kierunku autostrady – wylicza prezydent Grażyna Dziedzic.

Przebudowa poprawi też bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów dzięki trzem przejściom z przejazdami rowerowymi, które zostaną wytyczone w rejonie wschodniego rozwidlenia. Natomiast oświetlenie zostanie zastąpione ledowym na słupach aluminiowych. Zaprojektowano także miejsce obsługi rowerzystów. W zakres inwestycji wchodzi też budowa i przebudowa odwodnienia.

Na zadanie przyznane zostało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 1,2 mln zł.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze