Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rozpoczęli przygodę z rzemiosłem

18-11-2018, 13:38 Agnieszka Lewko

Czterdziestu młodych ludzi dołączyło do grona rudzkich rzemieślników. W środę (14.11) w Domu Kultury Bielszowice odbyła się uroczystość, podczas której uczniowie zostali pasowani na uczniów w rzemiośle i złożyli ślubowanie. Od tego momentu rozpoczyna się ich praktyczna nauka zawodu w 24.rudzkich zakładach rzemieślniczych.

- Warto być dobrym w tym, co się robi. Jeśli jest się dobrym i angażuje w swoją pracę, to wtedy odnosi się sukces. Wiem, że odniesiecie taki sukces - podkreślił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej podczas uroczystości pasowania. -  Kiedyś rzemieślników było zdecydowanie więcej niż teraz, ale ważna jest przede wszystkim jakość usług, które oferują. Dlatego bądźcie dobrymi i zaangażowanymi rzemieślnikami i to będzie klucz do Waszego sukcesu - dodał.

Podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej młodych ludzi, bo czternastu, wybrało naukę w fachu fryzjerskim. I tak na przykład w zakładzie fryzjerskim Damiana Dudy praktykę odbędzie siedem osób, z kolei u Bożeny Rolnik dwie. Poza tym, siedmiu uczniów zdecydowało się na wybór zawodu cukiernika, siedmiu mechanika samochodowego, czterech uczniów zostanie lakiernikami. Kolejnych trzech wybrało zawód stolarza. A po jednym uczniu dołączy do zawodu fotografa, kucharza, piekarza i tapicera.

- W tym roku do naszej rzemieślniczej rodziny przyjęliśmy kolejnych uczniów pierwszych klas szkół zawodowych rozpoczynających praktyczną naukę zawodu w naszych zakładach rzemieślniczych zrzeszonych w rudzkim Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości - powiedział Grzegorz Skudlik, prezes Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.  - Uroczystość ta oprócz znaczenia symbolicznego, wyróżniającej się aktem ślubowania i pasowania, ma także głębsze znaczenie. Świadczy ona o tym, jak wielką uwagę nasze środowisko rzemieślnicze przywiązuje do procesu kształcenia rzemieślników - dodał.

Mimo tego, że nauka zawodu trwa tylko trzy lata, a po jej skończeniu otrzymuje się tytuł czeladnika, który uznawany jest w całej Unii Europejskiej, to liczba uczniów rzemieślniczych w ostatnich latach znacznie zmalała. Praktyczną naukę zawodu w  latach 2012 - 2013  rozpoczęło stu czterdziestu uczniów, w 2013 -2014 dziewięćdziesięciu, następnie w latach 2014 - 2015 dziewięćdziesięciu sześciu, w latach 2015 - 2016 siedemdziesięciu siedmiu, 2016 - 2017 sześćdziesięciu sześciu, a w latach 2017 - 2018 sześćdziesięciu dwóch. 

Dodajmy też, że o tym, jak niezwykle wysoki jest poziom rzemieślników z Rudy Śląskiej, świadczą m.in. nagrody, które otrzymał w ostatnim czasie mistrz fryzjerstwa, Lucjan Szajbel. Razem z kadrą zdobył dziesięć medali (w tym sześć złotych) podczas Mistrzostw Świata (World Champion Barber) oraz Mistrzostw Europy (Festival Internazionale della Coiffure), które odbyły się w Paestum we Włoszech. W ten sposób fryzjerzy chcieli także uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. - Cieszę się ogromnie z tej nagrody - podkreśla Lucjan Szajbel, mistrz grzebienia i nożyczek z Rudy Śląskiej.

Lucjan przygotowywał kadrę do wyjazdu poprzez szkolenia, wsparcie fryzjerów oraz dbanie o każdy szlif zarówno przed mistrzostwami, jak i w trakcie. Między innymi za to nasz fryzjer we Włoszech otrzymał nagrodę „Wielka Osobowość we Fryzjerstwie".


Komentarze