Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rozpoczęła się wypłata dodatków węglowych

28-09-2022, 12:22 Joanna Oreł

Od 22 września Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej rozpoczął wypłatę tzw. dodatków węglowych, co miało związek z przekazaniem niezbędnych pieniędzy przez budżet państwa. Dotychczas w naszym mieście złożono prawie 8 tys. zł wniosków w tej sprawie. – Prognozowana kwota do wypłaty wynosi 23 760 000,00. Jednakże przewidujemy, iż kwota ta może być dużo mniejsza z uwagi na liczne przypadki wielokrotnego składania wniosków na jeden adres – informuje Krystian Morys, dyrektor rudzkiego MOPS-u.

Przypomnijmy, że wnioski o wypłatę dodatku węglowego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje od 22 sierpnia. Należy zrobić to w formie elektronicznej lub papierowej do 30 listopada br. O kwotę 3 tys. zł mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, w których znajduje się zainstalowane i eksploatowane źródło ogrzewania zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego. – Wnioski o wypłatę dodatku węglowego weryfikujemy poprzez sprawdzenie, czy źródło ogrzewania gospodarstwa domowego wskazane przez stronę we wniosku zostało wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jak również czy nie zostało złożonych kilka wniosków na jeden adres zamieszkania. Ponadto przy rozpatrywaniu wniosków o wypłatę dodatku węglowego wykorzystujemy bazę danych zgromadzonych w tutejszym ośrodku – mówi dyrektor Krystian Morys.

Wypłata dodatków węglowych dla mieszkańców rozpoczęła się 22 września po otrzymaniu pierwszej transzy na ten cel od wojewody śląskiego. Pieniądze te tego dnia zostały wprowadzone do budżetu miasta podczas sesji Rady Miasta.

Dodatkowo od 26 września MOPS rozpoczął przyjmowanie wniosków (w formie elektronicznej i papierowej) o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła. W tym przypadku także źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek ten przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
• Kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy;
• Kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
• Kocioł olejowy.

Ile wynoszą dodatki?
• 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego,
• 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym,
• 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
• 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Foto: Pixabay


Komentarze


15-10-2022, 04:18
Kamis napisał(a):

Hahaha to jest dobre (zaczęły się wypłaty dodatku węglowego) Tylko ze nikt tego nie widział ani nie dostał panie z mopsu każdemu mówią co innego 3 czy 4 osoby dostały podstawione i na portalu społecznościowym w komentarzach ogłaszają ze dostały przelew śmiech na sali niech ktoś się tym zajmie bo kasa do mops wpłynęła podobno a nie jest mieszkanicom wypłacana!