Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rozmowy z przedsiębiorcami

06-04-2023, 11:15 admin

Spotkanie z cyklu „KSSE w każdej gminie” odbyło się w Stacji Biblioteka. Przedsiębiorcom przedstawiono pomoc oferowaną przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Śląski Inkubator Przedsiębiorczości, który od 20 lat wspiera przedsiębiorców.

– Cieszę się, że przedsiębiorcy przyjęli nasze zaproszenie. To spotkanie jest pierwszym krokiem do rozszerzania naszej współpracy, ponieważ już niebawem powołana zostanie w mieście Rada Przedsiębiorczości. Chciałbym, żebyśmy aktywnie działali, poszukiwali formuły efektywnej, bo nie jest sztuką się spotykać, sztuką jest, by z tych spotkań i rozmów wynikało coś dobrego i konkretnego dla mieszkańców – mówił Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Rozmowy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną są zaawansowane, ponieważ chcemy zagospodarowywać tereny pokopalniane w naszym mieście. To tereny po kopalni Pokój i Polska-Wirek. Jest pomysł na te miejsca i z tych koncepcji mają skorzystać i przedsiębiorcy, i mieszkańcy – dodał.

– Mamy nadzieję, że z rozmów z miastem narodzi się projekt inwestycyjny na terenach pokopalnianych, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach. Chcemy podczas spotkania „KSSE w każdej gminie” zwrócić uwagę przedsiębiorców na problemy od strony makroekonomicznej, które będą nas czekać w najbliższych miesiącach i przybliżyć instrumenty, które strefa jest w stanie zaoferować i z których można korzystać – wyjaśnia Rafał Żelazny, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wsparcie przedsiębiorcom oferuje również Śląski Inkubator Przedsiębiorczości, który robi to niezmiennie od 2004 roku. – Inkubator kojarzy się z nowym życiem, z tworzeniem czegoś nowego i ta nazwa odzwierciedla to, co robimy. Zajmujemy się wspieraniem nowych przedsiębiorców, którzy zakładają działalność. Rodzą się pomysły na nowe usługi, na nowe inwestycje. Inkubator zawsze kojarzył się z powierzchnią pod wynajem, ale to się zmieniło i nadal zmienia. Dzisiaj działalność inkubatora to przede wszystkim usługi – komentuje Joanna Sochacka, prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. – Zachęcam do współpracy z nami w zakresie usługi, którą uruchomiliśmy w zeszłym roku. Jest ona wynikiem rozmów z przedsiębiorcami i odpowiedzią na ich potrzeby. To „wirtualne biuro”. Jest to kompleksowa obsługa każdej firmy w różnym zakresie. Jest to usługa, która jest szyta na miarę przedsiębiorców. To może być zakres administracyjny, organizacyjny, promocyjny, wsparcie w social mediach – jesteśmy do dyspozycji. Nie zawieramy żadnych długoterminowych umów, które wiążą się z jakimkolwiek ryzykiem. My dostosowujemy się do przedsiębiorców – dodaje.

Śląski Inkubator Przedsiębiorczości skupia się na tworzeniu sprzyjających warunków do rozwoju przedsiębiorstw, zwłaszcza o innowacyjnym charakterze działalności, oferując usługi wirtualnego wsparcia biznesu, coworkingu, funduszy na rozwój, networkingu, wynajmu biur i magazynów, szkoleń i doradztwa. W ciągu 20 lat pozyskał 700 mln zł środków unijnych dla klientów i 40 mln zł na własną działalność. Zrealizował 25 871 usług doradczych/szkoleniowych/ informacyjnych. W Inkubatorze założono 575 działalności gospodarczych w ramach realizowanych projektów.


Komentarze