Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rozdano szmaragdy

11-10-2017, 09:53 Joanna Oreł

Śląskie Szmaragdy to najwyższe wyróżnienie Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, które przyznawane jest wybitnym mieszkańcom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, pojednania między narodami i integracji europejskiej. W tym roku te honorowe, a zarazem prestiżowe wyróżnienia trafiły do dwóch laureatów związanych z Rudą Śląską. Odebrali je oni podczas uroczystej Gali Reformacyjnej w sali Narodowej Orkiestry Polskiego Radia.

Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach przypadającego w tym roku 500-lecia Reformacji. Dodatkowo gala została połączona z 14. edycją Śląskich Szmaragdów. Wyróżnieniem tym nagrodzono: księdza profesora Manfreda Uglorza – duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który m.in. swoim występem uświetnił spotkanie, a także pochodzącego z Rudy Śląskiej arcybiskupa Wiktora Skworca oraz mieszkającego w naszym mieście Henryka Mercika, członka Zarządu Województwa Śląskiego.

– Jest to dla mnie niezwykle ważne wyróżnienie, bo po pierwsze otrzymałem je w roku jubileuszowym, a po drugie grono, w którym się znalazłem, zobowiązuje do tego, byśmy nie tylko dalej ocalali różnorodność oraz wielokulturowość Górnego Śląska, ale także żebyśmy mogli się tym dziedzictwem podzielić. Bo Górny Śląsk to wielokulturowość oraz ludzie różnych wyznań, któ- rzy ten Górny Śląsk oraz jego świetność budowali. I ci ludzie zostawili tutaj nie tylko ślady materialne, ale i wyznaniowe – podkreślił Henryk Mercik.

Dodajmy, że dotychczas Śląskie Szmaragdy otrzymali m.in. Kazimierz Kutz, prof. Jerzy Buzek, czy Adam Małysz. 

Foto: FB/zespolslask


Komentarze