Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rośnie liczba osób zakażonych na koronawirusa. W Rudzie Śląskiej bez przypadków

15-03-2020, 12:00 Joanna Oreł

Rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W tej chwili zarażonych jest 150 osób w całej Polsce. Niestety w sobotę wieczorem (14.03) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zmarła trzecia zarażona osoba. Jeżeli chodzi o nasze miasto to nadal nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zakażonej koronawirusem.

- W szpitalu z podejrzeniem choroby przebywają 4 osoby. Obecnie 24 osoby są skierowane na kwarantannę. Około 90 kolejnych jest już objętych nadzorem epidemiologicznym. Mamy tez pierwszy przypadek złamania rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakazu organizowania imprez - poinformował Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Przypominamy, że od piątku (13.03) w całym kraju trwa stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że od niedzieli 15 marca na 10 dni zamknięte zostały granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały także międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. Tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni z możliwością przedłużenia. Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa normalnie.

Rząd ograniczył także funkcjonowanie galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych). Zakazano ponadto organizację zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dlatego też w niedzielę (15.03) wiele mszy transmitowanych jest online przez poszczególne parafie. Restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos. Banki i placówki finansowe działają. Decyzją ministra edukacji narodowej do środy 25 marca w całej Polsce zamknięte zostały wszystkie placówki oświatowe.

Jeżeli chodzi o Rudę Śląską to od poniedziałku 16 marca do odwołania Urząd Miasta będzie zamknięty dla klientów. Urzędnicy będą nadal pracować, ale sprawy będą załatwiane przede wszystkim drogą telefoniczną i elektroniczną. W sprawach pilnych, wymagających osobistego i niezwłocznego stawiennictwa, wizyty w urzędzie będą możliwe po uprzednim, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem urzędu.

Natomiast Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zawiesił wszystkie planowane przyjęcia w tym porody rodzinne do odwołania. Nie dotyczy to pacjentów DILO, wszystkich pacjentów onkologicznych, a także pacjentek do porodu. W placówce nadal utrzymany jest zakaz odwiedzin.

Zamknięte do odwołania zostały miejskie placówki kulturalne (Miejskie Centrum Kultury, Dom Kultury w Bielszowicach, Młodzieżowy Dom Kultury), Muzeum Miejskie oraz Miejska Biblioteka Publiczna). Zamknięte zostały także placówki świadczące wsparcie z zakresu pomocy społecznej (m.in. Placówka Wsparcia Dziennego, Dzienny Dom „Senior Wigor”, Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Bykowinie) oraz świetlice prowadzące zajęcia profilaktyczno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży. Ponadto nieczynne dla mieszkańców są baseny, hale sportowe oraz Aquadrom. Dodatkowo nie będą również odbywały się miejskie imprezy. 


Komentarze


15-03-2020, 12:23
Rudzianka napisał(a):

Jakoś Galeria Ruda Śląska funkcjonuje normalnie bo każdy ma oddzielne drzwi...I ludzie sztormuja nie Tylko spozywke ???? po co sklepu z odzieżą bo komuś gaci braknie?? Chodzą I chodzić będą I narażać kolejne osoby...przykre jest to że dalej kobiety w ciąży I z małymi dziećmi robią spacerki bo pogoda temu sprzyja