Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rogatki zniknęły z przejazdu

06-03-2018, 09:32 Agnieszka Lewko

Brak rogatek oraz sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym usytuowanym na ulicy Hallera zaniepokoił kilku Czytelników, którzy zwrócili się z tym problemem do  naszej redakcji. - Dlaczego przejazd nie jest zabezpieczony? Czy przez to nie zaistnieje zagrożenie dla samochodów, które będą przez niego przejeżdżać? - dopytują Czytelnicy.

Wspomniany przejazd znajduje się na linii kolejowej nr 187 Ruda Chebzie – Ruda Czarny Las na stacji Ruda Wschodnia. Zlikwidowanie rogatek oraz sygnalizacji świetlnej na przejeździe nastąpiło 5 lutego br. i ma to związek z zamknięciem KWK Pokój (obecnie KWK Ruda). Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawiesiły ruch pociągów na tej linii.

- Jedynym taborem kolejowym, który  porusza się w obrębie tego przejazdu są składy manewrowe z  bocznicy kolejowej Huty Pokój. W związku z tą sytuacją PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podjęły decyzję o rozpoczęciu procedury zmierzającej do wprowadzenia zmiany sposobu strzeżenia przejazdu na taki, na którym ruch jest kierowany  przez uprawnionych pracowników posiadających odpowiednie  kwalifikacje - tłumaczy Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Oprócz zdemontowania rogatek i sygnalizatorów świetlnych  zmieniono także oznakowanie zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu na przejeździe. Jak się okazuje w najbliższym czasie nie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nie planują ponownego montażu rogatek i sygnalizatorów do czasu ewentualnego przywrócenia ruchu kolejowego na linii nr 187 na odcinku Ruda Chebzie – Ruda Czarny Las. -  Obecnie ruch na przejeździe jest kierowany przez uprawnionych pracowników w czasie prowadzenia ruchu manewrowego pociągów z bocznicy kolejowej Huty Pokój, dwa - trzy  składy manewrowe w ciągu tygodnia , z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla użytkowników przejazdu - dodaje Jacek Karniewski.


Komentarze