Rewolucja dla przedszkolaków i pierwszoklasistów
14-06-2016, 10:49 Arkadiusz Wieczorek
Wakacje za pasem, ale już czas pomyśleć o kolejnym roku szkolnym, bo jak wiadomo nowelizacja Ustawy o systemie oświaty wymusiła szereg zmian w szkolnictwie. Otwartych zostanie więcej oddziałów przedszkolnych, za to w szkołach podstawowych będzie zdecydowanie mniej pierwszoklasistów.
Możliwość pozostawienia dzieci sześcioletnich w przedszkolu, jaką przywróciła nowelizacja ustawy, spowodowała, że znacznie zmniejszył się nabór do klas pierwszych. – Oznacza to, że we wrześniu br. naukę w klasach pierwszych rozpoczną dzieci 7-letnie, które w roku szkolnym 2015/2016 miały odroczony obowiązek szkolny, dzieci urodzone w 2010 r., których rodzice podjęli decyzję o rozpoczęciu nauki szkolnej dziecka sześcioletniego oraz te dzieci urodzone w roku 2009, które obecnie są uczniami klasy pierwszej, a ich rodzice do 31 marca 2016 r. złożyli stosowny wniosek do dyrektora szkoły o kontynuację nauki w klasie pierwszej – wylicza Aleksandra Piecko, naczelniczka Wydziału Oświaty.
Jeżeli chodzi o liczbę dzieci dotychczas zapisanych do klas pierwszych na nowy rok szkolny 2016/2017 to wynika z niej, że średnio w klasach pierwszych będzie ok. 18 uczniów. Natomiast w sumie utworzonych zostanie około 25 oddziałów klas pierwszych. – Z informacji przekazanych przez dyrektorów szkół podstawowych wynika, że tylko w jednej szkole podstawowej nie powstanie oddział klasy pierwszej – mówi Aleksandra Piecko. – W takiej sytuacji miasto Ruda Śląska zapewni uczniom z obwodu tej szkoły dojazd do najbliższej placówki, w której zostanie uruchomiony oddział klasy pierwszej umożliwiający realizację obowiązku szkolnego – zapewnia.
Nie są to jednak ostateczne decyzje, ponieważ rodzice mają możliwość zapisania swojego dziecka do klasy pierwszej do dnia 31 sierpnia 2016. W związku z tym, że zmniejszy się liczba klas pierwszych, bo sporo sześciolatków pozostanie w przedszkolach, pojawia się konieczność ograniczenia zatrudnienia wśród nauczycieli. Będą to szczególnie nauczyciele, z którymi zostały zawarte umowy na czas określony. Wyniki analiz dokonanych przez dyrektorów szkół podstawowych wskazują, że likwidacji mogą ulec 22 etaty nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Ustalono to przy założeniu, że w każdej szkole podstawowej zostanie utworzony przynajmniej jeden oddział klasy pierwszej. Istnieje jednak możliwość, że w związku z utworzeniem dodatkowych oddziałów przedszkolnych nauczyciele, z którymi rozwiązano umowę w szkole podstawowej, znajdą zatrudnienie w miejskich przedszkolach. Z kolei wyniki dwóch tur rekrutacji do miejskich przedszkoli wskazują, że dziewięcioro trzylatków nie znajdzie miejsca w wybranym przez rodziców przedszkolu. – Są jednak wolne miejsca w innych przedszkolach, w tej samej dzielnicy lub dzielnicach sąsiednich i to do nich będą mogły trafić dzieci, które nie znalazły się na listach przyjętych – wyjaśnia Aleksandra Piecko.
1 czerwca ogłoszone zostały listy kandydatów zakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej, natomiast lista kandydatów przyjętych do miejskich przedszkoli została opublikowana 8 czerwca, po potwierdzeniu woli przyjęcia przez rodziców. W rudzkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych zostaną otwarte 174 oddziały. Podziału dzieci na grupy dyrektorzy dokonają po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej, z uwzględnieniem zasady, że w oddziale powinny być równolatki lub dzieci w zbliżonym wieku.
Komentarze